Hoşgeldiniz  

Sadık Gardiyanoğlu: Temel hedefimiz asgari ücreti bir an önce belirlemek

admin | 10 Mayıs 2024 | Gündem A- A+

Sadık Gardiyanoğlu: Temel hedefimiz asgari ücreti bir an önce belirlemek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “Temel hedefimiz asgari ücreti bir an önce belirlemek” dedi.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2024 yılının ikinci asgari ücretini belirlemek üzere toplandı.

Toplantı öncesinde açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, “Temel hedefimiz asgari ücreti bir an önce belirlemek” diye konuştu.

İşçi tarafı temsilcisi Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise, asgari ücret masasının kaldırılmaması gerektiğini vurguladı ve masanın kalkmasına karşı olduklarını söyledi.

Serdaroğlu, açlık sınırının 10 günde 2 bin TL arttığını söyledi, yoksulluk sınırının hiç konuşulmadığını ifade etti. Serdaroğlu, yoksulluk sınırı hesaplarının 58 bin 986 TL olduğunu açıkladı. Hayat pahalılığının tartışmaya gerek olmadığını kaydeden Serdaroğlu, toplantıyı uzatmaya gerek olmadığını belirterek, asgari ücretlinin yüzde 8’lik kaybı olduğunu, bunu almak istediklerini vurguladı.

Serdaroğlu açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Ocak ayında konuşuldu, nasıl ki kamu işçisi, hayat pahalılığı anayasal hak olarak düzenleme yapılacak dendiyse de yapılmadı ve talebimizi yeniliyoruz. Bakandan rica ediyoruz bu yasal düzenlemeyi süratli bir şekilde yapmalıyız.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Ajans 392 Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle