Hoşgeldiniz  

Özersay: “Bir Döneme Ait Parti Gelir Ve Giderlerinin Hesabı Verilmeyecek, Denetlenmeyecek”

admin | 01 Haziran 2023 | Genel, KKTC A- A+

Özersay: “Bir Döneme Ait Parti Gelir Ve Giderlerinin Hesabı Verilmeyecek, Denetlenmeyecek”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay yaptığı açıklamada geçtiğimiz gün Meclis’ten hükümetle muhalefetin oybirliği ile geçirdiği af düzenlemesi sonucunda halen KKTC mahkemeleri önünde davası bulunan ve dokunulmazlığı kaldırılmış olan Hüseyin Özgürgün’ün UBP Genel Başkanı olduğu dönemdeki harcamalara dair denetimden muafiyet getirildiğine dikkat çekerek “o döneme dair UBP harcamalarının yetkisiz şekilde ve izahı verilmeksizin yapıldığını yani ortada şaibeli bir durum olduğunu dönemin UBP Başkanı sayın Tatar bizzat kendisi açıklamıştı. Yani Meclis’ten oybirliği ile geçirdikleri af yasasıyla şaibeli bir dönemi aklamış oldular” ifadelerini kullandı. Özersay açıklamasında bu geçirilen yasa ile Sayıştay ve Yüksek Mahkemenin mali denetiminden ve makbuz denetiminden muafiyet getirilmiş olduğuna dikkat çekti ve hukuk devletinde, hesap verebilirliğin olduğu yerde bu düzenleme utanılması gereken bir şeydir” dedi. 

Halkın Partisi Genel Başkanı Özersay’ın bu konuyla ilgili sosyal medyadan da paylaştığı açıklamanın tam metni şöyle:

“Geçtiğimiz gün Meclis’ten tüm partilerin birlik olup OYBİRLİĞİ ile geçirdikleri AF düzenlemesiyle siyasi partilerin kendileri için yarattıkları mali denetimden MUAFİYET UBP’nin örneğin 2013-2015 dönemini kapsayacak. Bu tarihler H. Özgürgün’ün UBP Başkanı olduğu dönem. Bu dönem UBP’nin gelir ve giderleri bakımından Yüksek Mahkemenin mali denetimi, Sayıştay incelemesi ve makbuzların tutulmasından UBP yasadan MUAF olacak.

Hatırlarsanız tam da o dönemde UBP’nin hesaplarında birtakım usulsüzlükler olduğu kamuoyunda tartışılmış, parti hesaplarında 4 milyon civarı açık olduğu gündeme gelmişti. UBP’nin 2018 kurultayı ile göreve gelen o dönemki Başkanı, bugünün Cumhurbaşkanı şu açıklamayı yapmıştı: “…partimiz kaynaklarının bir kısmının YETKİSİZ ve İZAHI VERİLMEKSİZİN HARCANDIĞINA ilişkin ciddi şüpheler, yapılan ilk incelemede ortaya çıkmıştır”!!! Yani bizzat UBP parti başkanının kabul ettiği mali açıdan ŞAİBELİ DÖNEM af ile muafiyet kapsamına alınmış oldu!!! O dönemde bu açıklamaları yapan şu anki Cumhurbaşkanı, kendisinin de kabul ettiği o ŞAİBELİ dönemin affedilmesini ve ÜZERİNİN ÖRTÜLMESİNİ sağlayacak bu yasaya onay verdi ve resmi gazetede yayınladı!!!

UBP’nin Sayıştay ve Yüksek Mahkeme denetiminden muaf tutulacağı, af edileceği bu dönemde başkanı olan kişinin dokunulmazlığı kaldırıldı, KKTC mahkemeleri önünde bekleyen bir davası var ve ülkeye gelmediği için bu dava görüşülemiyor. Dava ne ile ilgili? Kaynağı belli olmayan, nereden elde edildiği belli olmayan paraların eski parti Başkanının hesaplarında bulunması ve bunun izahatının yapılamamış olması. Bu iddialar ortadayken ve yargı süreci sonuçlanmamışken şimdi muhalefetin de oybirliği ile bu döneme ait UBP gelir ve giderleri, harcamaları denetimden MUAF KILINIYOR!!!

Aynı af düzenlemesiyle sadece UBP değil örneğin CTP de muafiyet elde ediyor ve bu yasa çerçevesinde yapılacak denetimden muaf tutuluyor. Örneğin CTP Kasım 2015-Kasım 2016 dönemi için yani bir yıllık dönem için gelir ve giderleri için, o dönemde yürürlükte bulunan yasaya göre denetlenmeyecek, Yüksek Mahkemenin MALİ DENETİMİ, SAYIŞTAY İNCELEMESİ VE MAKBUZLARIN tutulmasına dair yasa kurallarından MUAF TUTULACAK.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Ajans 392 Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle