Hoşgeldiniz  

“Nevruz’un Türk Kültürünün Korunup Yaşatılmasında Önemli Bir Yeri Bulunmaktadır”

admin | 21 Mart 2024 | Gündem A- A+

“Nevruz’un Türk Kültürünün Korunup Yaşatılmasında Önemli Bir Yeri Bulunmaktadır”

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Hasan Taçoy, Nevruz dolayısıyla yayımladığı mesajda, Nevruz’un toplumsal yaşamda canlandırıcı etkisinin bulunması ve geleneklerin sürmesine aracı olması yönüyle işlevsel bir gelenek olduğunu kaydetti.
Taçoy mesajında şunları ifade etti:  
“Türklerin dünya medeniyetine bahşettiği önemli geleneklerden birisi olan “Nevruz”u kutlıyoruz.
Nevruz, Türk dünyasında, ortak kültürel değer olması yönüyle önemli bir yere sahiptir. Türklük dünyasında ve Anadolu’da ortak heyecanlarla yüzyıllardır Türk kültürüne özgü özelliklerle kutlanılmaktadır. 
Milletleri meydana getiren temel ögelerden en önemlisi kültür dediğimiz manevi değerlerdir. Türk kültüründe Nevruz’da bahar bayramı yapılarak kıştan sonra canlanan doğa sevinçle karşılanır ve şenlikler düzenlenir.
Nevruz geleneği, doğayla barışık olma ve onlardan yararlanma dileğine dayanmaktadır. 
Nevruz, toplumsal yaşamda canlandırıcı etkisinin bulunması, geleneklerin sürmesine aracı olması, törelerin kökleşmesini sağlaması yönüyle işlevsel bir gelenektir. 
Nevruz, halkın ortak duygu ve düşüncelerini dile getiren, Türk kültürünün korunup yaşatılmasında önemli bir yeri olan mevsimlik törenlerimizdendir.
Nevruz, toplumu, belli değerler üzerinde birleştirir. Nevruz, her toplumun kendi kültürünün derinliklerindeki bir olayı kaynak göstererek bayram niteliğinde kutlanır. Nevruz, her toplum veya topluluğun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip, sembolleştirerek kutladığı bir gündür.
İşte tüm bu yönleri ve yaşattığı duygularla, tüm Türk Dünyası’nın Nevruz’unu kutlar, gelecekte çok daha güzel günlerde ve aynı ülkü altında nice Nevruzlar dilerim. “

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Ajans 392 Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle