Hoşgeldiniz  

KKTC 40 Yaṣında

admin | 15 Kasım 2023 | Gündem A- A+

KKTC 40 Yaṣında

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif  Denktaş’ın Gençlik Marşı’nın sözleriyle, ‘Dağ başını duman almış, yürüyelim arkadaşlar’ diyerek bağımsızlığını ilan ettiĝi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bugün 40 yaşına girdi.

DENKTAŞ VE GENÇLİK MARŞI

Meclis’in ilk devlet başkanı seçtiği Rauf Denktaş, bağımsızlık kararını coşkulu kalabalığa duyurdu ve sözlerini Gençlik Marşı’nın sözleriyle, “Dağ başını duman almış yürüyelim arkadaşlar’ diye tamamladı. Gençlik Marşı Denktaş’ın en sevdiği marştı. 2013’te vefatına öncesinde yoğun bakımda kaldığı günlerde Gençlik Marşı’nı dinliyordu. Doktorları Denktaş’ın solunum cihazına bağlı olduğu zaman parmaklarıyla marşa tempo tuttuğunu açıkladı.

DEDE TORUN FEYZİOĞLU

KKTC’nin ilanıyla birlikte kabul edilen Bağımsızlık Bildirisi’ni Türkiye’den özel gönderilen dönemin ünlü hukukçusu ve siyasetçisi Prof. Turhan Feyzioğlu kaleme aldı. Dedesi gibi hukukçu olan torunu Metin Feyzioğlu günümüzde Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi. Metin Fevzioğlu ile, annesinin çocuk yaşta vefat etmesi ve babasını da uzun yıllar görmemesi nedeniyle ‘baba’ dediği Turhan Feyzioğlu’nun 40 yıl sonra ortak noktası Kıbrıs oldu. KKTC’yi ilk tanıyan ülke ise anavatan Türkiye’ydi. Bangladeş de tanıdı ancak yoğun uluslararası baskılar nedeniyle geri adım atmak zorunda kaldı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Ajans 392 Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle