Hoşgeldiniz  

“BU ŞARTLARDAVATANDAŞ MECLİS’E NASIL GÜVEN DUYSUN?”

admin | 02 Mayıs 2024 | Gündem A- A+

“BU ŞARTLARDAVATANDAŞ MECLİS’E NASIL GÜVEN DUYSUN?”

ÖZERSAY UBP VE CTP’NİN KARMA OY KONUSUNDAKİ İKİRCİKLİ TAVRINA TEPKİ

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay Meclis’te bir yıl önce UBP ve CTP tarafından karma oyun kaldırılması konusunda ivedi denilerek bir karar alındığını ancak daha sonra bir yıl boyunca konunun ilgili komitede dahi hiç görüşülmediğini belirterek “bu şartlarda vatandaş bu Meclis’e nasıl güvensin? Bu konuda da ortada ciddi bir samimiyetsizlik söz konusudur” vurgusu yaptı. Özersay bir yıl önce UBP Genel Sekreteri Hasipoğlu tarafından yapılan açıklamayı ve CTP Genel Sekreteri’nin aynı yöndeki yanıtını anımsattığı açıklamasında “UBP samimi davranmıyor, ivediliğini aldığı yasa değişikliğini görüşmeye dahi almıyor ama muhalefet olarak CTP de neden bu konuyu görüşmüyoruz diye bastırmıyor, konunun üzerine gitmiyor ve el birliği ile konu geçiştiriliyor, aynı sistem devam ettiriliyor” ifadelerini kullandı.

Halkın Partisi Genel Başkanı Özersay açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İvedi ne demek? Çabuk, acele, acil yapılması gereken demek. Tam bir yıl önce Mayıs 2023’te basına bir haber ve açıklama düşmüştü: “UBP ve CTP anlaştı, karma oy kalkıyor!”. UBP Genel Sekreteri Hasipoğlu “UBP karma oyun kaldırılmasını istiyor” diyor, “CTP de karma oyun kalkmasını destekleyecek” diye ekliyordu. Kaldı ki bir süre öncesinde CTP Genel Sekreteri de “CTP’deki hakim görüş karma oyun kaldırılması yönünde” diyordu. Peki sonra ne oldu? Konu Meclis Genel Kurulu’na geldi ve ivediliği alındı. Ama aradan geçen bir yıllık sürede Komitede karma oyun kalkması hiç görüşülmedi! Konu ivediydi, acildi, acele görüşülmesi gerekiyordu ama değil yasanın değiştirilmesi görüşülmedi bile!
Belli ki UBP bu konuda samimi değil, başka pek çok konuda olduğu gibi…Peki Meclis’teki muhalefet “madem ki ivediydi neden Komite gündemine almıyoruz?” diye soruyor ve bu konuda bastırıyor mu? Hiç duymadık! Yarın bir erken seçim söz konusu olursa muhtemelen Meclis’teki tüm siyasi partiler çıkıp “seçim startı verildi, bu saatten sonra yasayı değiştirmek zor, yetişmez” diyecekler. Birilerinin siyasetteki yerleşmiş statükonun bekçiliğini yaptığı çok açık. Bunu görmek ve mevcut sistemin devamından yana olan siyasi zihniyete tepki koymak zorundayız. Onun da günü gelecek, az sabır…”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Ajans 392 Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle