Hoşgeldiniz  

Ara seçim için muhtar ve ihtiyar heyeti üyeliği başvuruları bugün alınıyor

admin | 05 Haziran 2024 | Gündem A- A+

Ara seçim için muhtar ve ihtiyar heyeti üyeliği başvuruları bugün alınıyor

Muhtar ve ihtiyar heyeti üyeliği adayları, 30 Haziran’da yapılacak Yerel Kuruluş Organları Ara Seçimi için bugün ilçe seçim kurullarına başvuru yapıyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), başvuruların devlet daireleri için uygulanan çalışma saati sonuna kadar yapılması gerektiğini duyurdu.

Başvuruların, bağımsız adayın, Anayasa’nın ve 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın adaylık için aradığı koşul ve nitelikleri haiz olduğunu belirten, adayın imzasını taşıyan bir yazı ile yapılacağı belirtildi.

Yasa gereği, başvurular ile birlikte aşağıda belirtilen belgelerin sunulması gerektiği kaydedildi:

“1. Polis karakter belgesi.

2. Oy verme günü olan 30 Haziran 2024 tarihinden önce en az üç yıldan beri daimî ikametgâhının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olduğunu gösteren muhtar belgesi.

3. KKTC kimlik kartı veya fotokopisi (fotokopi sunulması halinde aslı Kurula gösterilir).

4. Erkek adayların yurt ödevini yaptığını veya bundan muaf tutulduğunu gösteren belge veya fotokopisi (fotokopi sunulması halinde aslı Kurula gösterilir).”

Açıklamada, başvuruların bağımsız aday tarafından şahsen yapılabileceği gibi, yukarıda belirtilen başvuru ile ilgili tüm belgelerin, adayın yazılı olarak yetkilendireceği herhangi bir kişi tarafından ilçe seçim kuruluna ulaştırılması şeklinde de yapılabileceği, bunun yanında birden fazla bağımsız adayın, aynı kişiyi tek tek veya toplu olarak, başvuruların İlçe Seçim Kurulu’na ulaştırılması için yetkilendirebileceği bildirildi.

Açıklamada, şunlar da kaydedildi:

“Başvuru ve yetkilendirme ile ilgili müracaatlar herhangi bir şekle tabi olmamakla birlikte, arzu eden adaylar İlçe Seçim Kurulları tarafından bu amaç için düzenlenen formlardan yararlanabilirler.

Başvurular ile birlikte sunulması gereken belgelerden herhangi birinin sunulmaması halinde, ilgili adayın seçim sonucunda seçimi kazanması dikkate alınmayabilir.

Bağımsız adayların başvurularında, özellikle Anayasa’nın 68. maddesi ile değiştirilmiş şekliyle 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın seçilebilme niteliklerini düzenleyen 9. ve adaylık için başvurmayı düzenleyen 58. maddelerini dikkate almaları gerekmektedir.

Adayların, arzu etmeleri halinde, kimlik kartlarında bulunan isim ve soy isimlerinden hangileri ile oy pusulasında yer almak istediklerini, başvuruları esnasında, belirtmeleri gerekir.

Adaylar, 6 Haziran 2024 Perşembe günü televizyon ve radyoda akşam haber bülteninde geçici olarak ilân edileceklerdir.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Ajans 392 Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle