Yerel Haberler

ELAM mecliste bu kadar konuşulmamalı

CTP Milletvekili Tufan Erhürman, ELAM’ın herhangi bir faaliyetinin mecliste bu kadar yer almasını doğru bulmadığını ifade ederek, iki halk arasındaki güvenin tesis edilmesinin öneminin vurgulandığı bir ortamda kendilerinin de bu tür olayların bu güveni zedelediğini ve kimsenin kayıtsız kalamayacağını anlatmaları gerektiğini söyledi.

25 Kasım’a giden sürecin uzun bir süreç olduğunu ve Montana’dan itibaren yaşananları özetleyen Erhürman, siyasi eşitlikle ilgili başlatılan tartışmanın çok saçma olduğunu, bunun zaten BM parametrelerinde yer aldığını ancak bu konunun süreci dağıtmaya yettiğini söyledi.

Erhürman, BM’ye 25’inde, ortaya konan metodolojiye sahip çıkılması çağrısı yaparak “geçmiştekilere benzemeyen sonuca ulaşabilecek bir süreç istiyoruz” dedi.

Uyuşmazlıklarla temel parametrelerin aynı yere konularak müzakere başlatılmasını doğru bulmadığını ifade eden Erhürman, yeni müzakere sürecinin oluşturulması için gerekenleri anlattı.

Zenginliğin paylaşması diye bir durumun olamayacağını, siyasi eşitlik temelinde paylaşılacakların arasında bu zenginliklerin de olduğunu söyleyen Erhürman, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın meclisi bilgilendirmesi gerektiğine inandığını da belirtti.

Erhürman, “hükümet yetkililerinin Maraş konusunda herhangi bir bilgi verme ihtiyacı duymamasını” da eleştirdi.

BM genel sekreterinin katılacağı bir toplantıya gidilmemesi çağrısının akıl dışı olduğunu ve bugün kimsenin bu şekilde bir söylemde bulunmamasının sevindirici olduğunu söyleyen Erhürman, olası 3’lü ve 5’li görüşmelerden neler beklenebileceğiyle ilgili soruları da yanıtladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu