Yerel Haberler

“Olmayacak Duaya Amin Demeye Gerek Yok”

Ulusal Birlik Partisi Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan, 25 kasımda Berlin’de yapılacak  gayri resmi toplantı için Cumhurbaşkanlığı seçimi kaygısıyla masaya oturmanın kimseye fayda getirmeyeceğinin altını çizerek, “olmayacak duaya amin demeye gerek yok” ifadelerini kullandı.

TV Güneş’te “parantez” programına katılarak Ferda Ekinci’nin sorularını yanıtlayan UBP MYK Üyesi Ahmet Savaşan, Gezici Araştırma Şirketinin yaptığı anket, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Kıbrıs meselesi ve 3’lü görüşmeler ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

“BERLİN’E GİTMEK, DOĞMADAN ÖLÜMÜ GÖSTERMEKTİR”

Ahmet Savaşan, Nisan 2020 seçimlerinin kapıda olduğuna dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı iradeyi temsil ediyorum dese de ben aynı fikirde değilim” ifadelerine yer verdi ve “Aradan 5 yıl geçti. Son demlerini yaşarken TC’nin 5’li konferansa gitmeyeceğini en yetkili ağzın bildirdiği bir dönemde Cumhurbaşkanının iç siyasete oynaması ve Berlin’e gitmesi doğmadan bir ölümün olduğunu göstermesi açısından önemlidir” dedi. 

“ÖLÜ DOĞAN ÇOCUKTAN ÖTEYE GİDEMEYECEK”

“Cumhurbaşkanlığı seçimi kaygısıyla masaya oturmasının kimseye fayda getirmeyeceği ortadadır” diye sözlerine devam eden Savaşan, Güney Kıbrıs’ın garanti, güç paylaşımı, zenginliklerin paylaşımını kabul etmediğini, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın “bizim nesil bu şansını yitirdi” dediğini hatırlatarak, “tekrardan seçim var diye hiç bir şey olmamışçasına, hiçbir sonuç alınmayacağını herkes söylüyor. kimse kimseyi kandırmaya çalışmasın. Olmayacak duaya amin demeye gerek yoktur. Berlin görüşmesi, Rumların bu tutumu ortadayken ölü doğan çocuktan öteye gidemeyecektir” dedi.

“OYLARIN ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Gezici Araştırma Şirketi’nin yaptığı anketle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Savaşan, anketten çıkartılan bir çok sonuç olduğunu ifade ederek şu sözlere yer verdi; “Siyasi parti olarak çıkarttığımız sonuç, hükümet olmamıza rağmen son seçimlerden daha fazla oy alabileceğimizi bizi taşıdığını görüyoruz. Bir genel seçim olsa oyların arttığını görüyoruz.”

AYNI ŞEYLERİ YAPARAK FARKLI SONUÇLARI BEKLEMEK SAFLIK OLUR

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair de konuşan Savaşan, “Ne yazık ki Kıbrıs Türk halkını buz dolabında tutan zihniyet aynı şekilde devam ediyor” diyerek “ İnsanımız defalarca kandırıldı. Kıbrıs Türk halkı artık barışçıl tutumunu muhafaza etse bile, geçmiş yıllardan bir farklılık gösteriyor, o da ; Güney’in BM marifetiyle Kıbrıs Türk halkını olduğu yerde muhafaza ederek, kendisinin tüm nimetlerden faydalandığını biliyor, Kıbrıs Türk halkı bu oyunu bozma kararlılığında. Bizler gördük ki anlaşma olamamasının temel sebebi, Güney’in zenginlik ve gücü bizimle paylaşmamak istemiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerin tarihi olduğunu düşünüyorum. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçları beklemek saflık olur. Biz yıllarca bekledik ancak olmuyor. Sayın Akıncı anladığımız kadarıyla seçime girmek istiyor. BM’nin makyajlayarak seçime girmesini sağlıyor. Anket ve sokağın nabzına baktığınızda, artık bu girişimlerin, Rumların, gerek garantiler, gerek sıfır asker konuları ortada dururken, sürdürülebilir yapıda anlaşmanın olmayacağını çocuklar bile anlamıştır. Bu seçim hem içte hem dışta önemli bir seçim olacak” şeklinde sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu