Yerel Haberler

İmar planının sonuna gelindi

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars , imar planının sonuna geldiklerini, konunun önemli bir konu olduğunu, plansız yaşamın yarattığı sorunların ortada olduğunu, her gün bunu gözlemlediklerini kaydetti.

Baybars dün Meclis’te konuştu.

Baybars, 2018-2019 görev süreleri içinde planlı bir yaşam yaratmak için çalıştıklarını, 6 bölgede çalışma yaptıklarını, sona yanaştıklarını, Dikmen, Lefkoşa, Lefke, Mehmetçik, Beyarmudu İmar Planlarında çalışmaların sürdüğünü, Gazimağusa İskele Yeniboğaziçi İmar Planında gerekli görüşmeler çalışmalar işbirliğinin yapıldığını anlattı.

Yerel yönetimlerle birlikte bu çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Baybars, her üç belediyenin de planlamacılarının kendi ekipleriyle birlikte çalıştığını, birçok toplantı yaptıklarını, bunun sonucunda ortak bir plan ortaya çıkacağını bu yüzden ortak fikirde buluşmanın önemli olduğunu kaydetti.

Bu çerçevede her kesimin tatmin edilmesinin zor olduğunu ifade eden Baybars, eğitim, tarım, turizm, her alanda planlamaların yapılmasına önem verdiklerini, istek, itiraz, talepler için yeterli süreyi verdiklerini, o taleplere göre de gerekli düzenlemelerin yapıldığını anlattı.
Temmuz ayında halk ile yapılan toplantıların ardından itiraz süresi bitince 197 itiraz geldiğini, bu itirazlara bakarak ortak akılda uzlaşmak istediklerini ve imar planında bazı değişiklikler yapıldığını ifade eden Baybars, ilk taslakta yazılan bazı rakamların yanlış veya sehven yazıldığını, bazı haberlerde çıkan rakamların yanlış yansıtıldığını kaydetti.
Baybars, bu rakamların yükselmesinin sebebinin; imar planı gelişme sınırının belirlenmesi, halkın taleplerinin değerlendirilmesi, ilk kamu yolu sınırının belirlenmesi olduğunu, imar sınırlarının genişletildiğini dile getirdi.

Tarımsal mevzu konusunda da, turizm tarım yükseköğrenim konusunda da şehir planlamacılarla bölgesel ihtiyaçlara göre gerekli planlamaların yapıldığını ifade eden Baybars, Tarım Bakanlığının da görüşünü aldıklarını, halkın taleplerini değerlendirdiklerini, tarımsal toprakların korunmasına önem vereceklerini kaydetti.

Baybars, İskele Belediye Başkanı’nın “isyanı” ile ilgili de konuşarak, yerel yönetimlerin kararlarına saygılı olduklarını, bölgeyi daraltma talepleri varsa bunu alabileceklerini, kanalizasyon ile ilgili sıkıntıları önemsediklerini, sel taşkını gibi konularda birlikte çalışmaya hazır olduklarını, dere temizlikleri, gölet yapılması gibi konularda hükümetin yapması gerekenlerin imar planına konduğunu anlattı.

Askeri saha ile ilgili de bilgisi olmadığını, konunun sonradan bilgisine geldiğini, bu konuda yapılan yazışmalar hakkında da bilgi veren Baybars, bu bölgede olası bir askeri bölge yaratılması ile ilgili temasların sürdüğünü, üniversite ile ilgili de gerekli adımların imar planında atıldığını, ilkokul ortaokul yapımı için kamu arazilerinin belirlendiğini kaydetti.
Baybars, İmar Planı’nın 4 Aralık’ta birleşik kurulda onaya sunulacağını ifade ederek, planın onaylanacağını ve 2020 yılına imar planı ile girileceğini umduğunu söyledi.

“İskele merkez köy konumuna geldi, bu sorun nasıl çözümlenecek” sorusunu soran CTP Milletvekili Asım Akansoy’a karşılık cevap veren Baybars, İskele merkezin dışındaki yapılaşmalarda yabancı kişilerin veya ikinci ev sahibi olan kişilerin yaşamaya başladığını, merkez ile buralarda belli bir kopukluk yaşandığını, bunu gördüklerini ve belli bir faaliyet koridoru yaratmaya çalıştıklarını kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu