Yerel Haberler

Basına nakit destek saçma

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda basın yardım tüzüğü ile ilgili söz alan Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, hükümeti eleştirdi, basının çeşitli şekillerde siyasiler tarafından kontrol altına alınmaya çalışıldığını iddia etti.

Bazı gazetelerin işi suiistimal ettiklerini de savunan YDP Genel Başkanı Arıklı, özel sektörde toplu sözleşme yapma şartının aranmasının anayasaya aykırı olduğunu ileri sürdü.

Bazı gazetelerin hükümeti baskı altına almaya çalıştığını savunan Arıklı, “basının hükümet tarafından bu şekilde para akıtarak desteklemesi kontrollü basının oluşmasına neden olur” görüşünü ortaya koydu.

Basına ödemelerin yapılmamasını eleştiren Arıklı, yardım yapılacaksa yapılmasını fakat açıktan nakit destek vermenin saçma ve 4 gazetenin eylem yapacak olmasının da merak konusu olduğunu kaydetti.

Halkın Partisi’nin bu ödemeye karşı çıktığı duyumunu aldığını, bunun doğru olması halinde HP’yi tebrik ettiğini söyleyen Arıklı, hükümetin basın özgürlüğünü sarsacak bu yönteme başvurmaması gerektiğini kaydetti.

AMCAOĞLU

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da, ülkenin tüm kapılarını basının açtığının unutulmaması gerektiğini dile getirerek, gazetelerin çıkmasındaki çalışmalarının bilinmesi gerektiğini belirtti.

Maliyeciliğin en önemli kısmının ödeme yöntemi olmadığını, ödemenin bütçenin veya kaynağın uygunluğuna bakılarak yapıldığını söyleyen Amcaoğlu, ülkenin bütçe olanakları çerçevesinde gerekli kaynağın yaratılarak aktarılmasının kendilerinin görevi olduğunu kaydetti.

Baskı kalıplarının yüzde “0” vergiyle ithal edilmesi yönünde karar alındığını anımsatan Amcaoğlu, basının giderlerinin rahatlaması yönünde gerekli çalışmaların bu hükümet döneminde yapıldığını söyledi.

Kriterlerin ne olabileceği konusunun Bakanlar Kurulu’nda halen tartışıldığını dile getiren Amcaoğlu, “Halen tartışılan bir konu için ayar verecek şekilde konuşulamaz. Siz bize ayar çekemezsiniz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu