Yerel Haberler

Adaylığa, parti meclisi karar verir

Taçoy,  “Tatar’ın yerine geçmek istiyormuşum, bunlara sadece gülüyorum” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, ADA TV’de Erçin Şahmaran’ın sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında da konuşan Taçoy, Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerine konuşma vaktinin geldiğini belirterek, birtakım ifadelere gülüp geçtiğini aktardı.

Kendisi hakkında “Başbakan ve UBP Genel Başkanı Tatar’ın yerine geçmek için bilerek yapıyor” ifadelerinin kullanıldığını ve seçim hakkında kendisinin Tatar ile görüştüğünü ifade eden Taçoy, “UBP tabanından diğer tüm partilere, Kudret Beye bir karşı duruş var. UBP tabanı, biz siyasi bir partiyiz, mutlaka bu seçimde aday göstermeliyiz diyor. Diyelim ki Ersin Bey ben aday olmayacağım diye bir söz verdi. Buna Ersin Bey karar veremez. Buna UBP parti meclisi karar verir” dedi.

Bakan Taçoy’un konuya ilişkin ifadeleri şu şekilde:

“Artık cumhurbaşkanlığı seçimini konuşma zamanı geldi. Konuşuyoruz. Hatta şu da söyleniyor, ‘Taçoy, Ersin Tatar’ın yerine geçmek için bilerek yapıyor’ bunlara gülüyorum. Ben bunları Genel Başkanımla konuştum. UBP tabanından diğer tüm partilere, Kudret Beye bir karşı duruş var. UBP tabanı, biz siyasi bir partiyiz, mutlaka bu seçimde aday göstermeliyiz diyor. Diyelim ki Ersin Bey ben aday olmayacağım diye bir söz verdi. Buna Ersin Bey karar veremez. Buna UBP parti meclisi karar verir. Bir zamanlar Sayın Eroğlu da aday olmak istemedi. Kaybedeceğini bile bile girdi. Çünkü partinin Genel Başkanıydı.  

Ersin bey aday olur ve kaybederse yine partinin Genel Başkanıdır. Kendi istemediği sürece, 2021 Kasım ayına kadar kurultay olmaz. UBP’liler çalışmaz, Genel Başkanları Cumhurbaşkanı olmazsa, Ersin Bey hesap sorabilir. Ama başka biri aday olur ve kaybederse, Ersin Beye hesap sorulur.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde, koalisyon ortağımızla,  sıkıntı yaşanabilir, bu normal bir durum. Bunları oturup konuşmak ve çözmek gerek. Bakanlar kurulunda gördüğüm medeni cesaret ve uzlaşıcı tavırla, bu konu dâhil her şey çözülebilir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu