Yerel Haberler

Ziya Rızkı, anıldı

Eski milletvekili, belediye başkanı, spor adamı, Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesi liderlerinden Ziya Rızkı, ölümünün 25’inci yıl dönümünde törenlerle anıldı.

Rızkı için ilk tören Girne’deki büstü önünde, ikinci tören ise Karaoğlanoğlu’ndaki kabri başında yapıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Merhum Ziya Rızkı’nın ailesi ve sevenleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yanı sıra Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Töre, Ziya Rızkı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Ceyhun Birinci, Eski Meclis Başkanlarından Ayhan Halit Acarkan ve TDP Genel Başkanı Özyiğit de anma töreninde birer konuşma yaptı.

TÖRE

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de, Rızkı’nın lider kişiliğiyle önderlik vasıfları yüksek bir kişi olduğunu söyleyerek, şu anda hayatta olmayan liderlerin çabaları sayesinde Kıbrıs Türk halkının bu konuma gelebildiğini anımsattı.

BİRİNCİ

Ziya Rızkı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Ceyhun Birinci, törendeki konuşmasında Rızkı’nın oy kaygısı olmadan ve menfaat gütmeden yıllarca halkına hizmet verdiğini ifade etti.
 

ACARKAN

Eski Meclis Başkanlarından Ayhan Halit Acarkan da Rızkı’yı her geçen gün daha fazla andığını ve özlediğini ifade ederek, Rızkı’nın halka en büyük hizmetlerinden birinin;1974 sonrası üsler bölgesine sığınan Kıbrıslı Türkleri bir arada tutarak, kuzeye intikal etmelerini sağlaması olduğunu anımsattı.
 

ÖZYİĞİT

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, hükümette yer aldıkları 15 aylık görevleri süresince, Merhum Ziya Rızkı’nın ilk ve orta öğretim sosyal bilgiler kitaplarında yer alması için uğraş verdiklerini, ancak bunun olmasını sağlayamadıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu