Yerel Haberler

“Tatar’ın Kazanması İçin En Çok Çalışanlardanım”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar’ın kazanması için en fazla çalışanlardan biri olduğunun altını çizerek, Genel Başkanın aday olmasını istediğini kaydetti.

TV programına katılan Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Program gündeminde Ulusal Birlik Partisinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayı, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve ülke ekonomisi ağırlıklı olarak değerlendirildi.

BEN GENEL BAŞKANIMIN ADAY OLMASINI İSTİYORUM”

Ulusal Birlik Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili kişisel görüşlerini aktaran Hasan Taçoy, Genel Başkan Ersin Tatar’ın kazanması için en fazla çalışanlardan biri olduğunun altını çizerek, “Liderlik koltuğunu tutan kişi, o akımı sürdürecek olan isimdir” ifadesine yer verdi. “Genel Başkan kendisine rakip ikinci kişi yaratamaz” diyen Taçoy, “eğer siz kendinizle eş değer görüp başkasını aday yaparsanız en büyük rakibi oluşturacaksınız” dedi. Taçoy, Genel Başkanın aday olmasını istediğini söyleyerek, “Kendisi istemezse olmaz. Ancak ondan sonra olacak olanlara da kendisi katlanır. Taban, partim aday göstermeli, bu aday genel başkansa 2. Tur kesin diyor. Sen buna hayır diyemezsin. Kaybederse sağın lideridir” şeklinde konuştu. CTP’den geçen seçimlerde aday olan Siber Siberi de örnek gösteren Taçoy, “Sibel Siber, geçen dönem adaydı, kazanamadı. Çünkü parti başkanı aday değildi, bölündüler” dedi.

“EN SON ZAM 4’LÜ KOALİSYON DÖNEMİNDE YAPILDI”

Hasan Taçoy ülke ekonomisiyle ilgili de konuşarak, ülkenin genel durumunun stabil olduğunu, her hangi bir sapmanın olmadığını ifade ederek, hayat pahalılığını yüzde 13’ün üzerinde tahmin ettiklerini, yüzde  15’e yaklaştığını söyledi ve zamlarla ilgili olarak zamların en son 4’lü koalisyon döneminde yapıldı, bu zamana kadar zam yapılmadığını dile getirdi. Bu gelişmelerin istikrardan geçtiğinin altını çizen Hasan Taçoy, Ekonomiye bakış açılarının uzun vadede yapılacak planlamalardan geçtiğini kaydetti. Taçoy sözlerini şöyle sürdürdü; “Ben şunu iddia etmek isterim ki; bizim 2020 yılında en azından akaryakıtta normal ithalatımızın  yani yurt içi gayri milli hasılaya yansıyacak olan yurt dışına gönderdiğimiz döviz miktarının ve bunun karşılığındaki TL’nin  düşmesini düşünerek bir hareket tarzı içerisine girdik ve bu yeşil enerji dediğimiz güneş enerjisi kullanımının attırılması ve buna bağlı olarak birçok işin yapılabilmesi notasında akaryakıt ithalatının düşürülmesi ve bu ithalattan kaynaklanan cari açığın kapatılmasını düşündük,  neyle kapatılacak? 1, İhracat, 2 turizm, 3 eğitim, 4 tekno park ve ARGE yatırımlarının artarak devam etmesiyle kapatılması ve ülkeyi eksiye giderken artı yönünde ilerleyip halka nasıl yansıyacağının formüllerini koymak için vizyon 2035’i ortaya koyduk.”

“ŞU ANDA DA SAHADAYIZ”

Doğal gaz konusunda da değerlendirme yapan Taçoy, bölgede büyük gelişmelerin olduğunu söyledi. Taçoy, “7. Parsel için Rumlar tek başına ihaleye çıkabiliyor ve sonra senin de hakkın var para vereceğim diyor” dediğini anımsatarak, “Parayı esasında kendisi almayacak. Para yatırımcıya dönecek, borç ödenecek, sana gelmeyecek. Türkiye’nin kıta sahanlığı var, KKTC’nin olmalı mıdır? Geçen ay Mısır’da doğalgaz üzerine toplantı yapıldı. Ben yer bilimci iki mühendis arkadaşı yolladım. bu toplantıda çıkan sonuçta Akdeniz’de oluşan hakların nasıl paylaşılacağı konuşuldu. Bir tek Güney Kıbrıs yetkilisi konuşmayı reddetti, hayati tehlikesi varmış diye. diğer arkadaşlar toplantıya katıldı, görüşlerini beyan etti. Dünya bir şekilde 6 Devlet denizde sondaj yapabilecek kapasitede. 7. Si Türkiye. Türkiye bugün 2 gemiyle mavi vatan diye isimlendirdiğimiz arama çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda da sahadayız” şeklinde sözlerini noktaladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu