Yerel Haberler

Ömer Yurt’a 7 yıl hapis cezası

Ülkeye 33 kez sahte kimlikle giriş yapan, Mayıs’ta Ercan Havaalanı’nda 450 adet uyuşturucu hap ile yakalanan Ömer Yurt, aleyhindeki dava karara bağlandı

Lefkoşa’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün Ercan Havaalanı’nda Mayıs ayında gerçekleştirdiği operasyonda, 450 adet uyuşturucu hap ile yakalanan Ömer Yurt, dün Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 yıl hapislik cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde Mahkeme Başkanı Nüvit Gazi, Kıdemli Yargıç Şerife Kâtip ve Yargıç Umut İnan huzurunda görüşülen dünkü karar duruşmasında heyetin oy birliği ile vermiş olduğu kararı Şerife Kâtip açıkladı.

Yargıç Şerife Kâtip, uyuşturucu suçlarının toplumda ciddi huzursuzluk yarattığına değinip, uyuşturucunun yaygınlığına ve toplumda yarattığı tehlikelere dikkat çekti.

Kâtip, uyuşturucu suçları işleyenlere caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini belirtti.

Kıdemli Yargıç Katip, sanığın uyuşturucu ticareti yapmak amacıyla 5 bin TL karşılığında 450 hapı ithal ettiğini ve bu miktarların azımsanmayacak kadar yüksek olduğunu söyledi. Sanığın işlediği suçların uzun süreli hapis cezası öngördüğüne de değinen Kâtip, sanığın işlemiş olduğu uyuşturucu madde tasarruf suçunun ülkemizde son dönemde yaygın suç türlerinden olduğunu, bu tür suçlara ceza takdir ederken sanığın cezalandırılmasının yanı sıra bu suçu işlemeye teamül edecek kişilerinde takdir edilen cezayı düşündüğünde caydırılması gerektiğinin altını çizdi.

KKTC’ye 33 kez sahte kimlikle giriş yaptı

Kıdemli Yargıç Şerife Kâtip, sanığın daha önce de uyuşturucu ithali suçundan yargılanıp, ihraç edildiğini ve başkasının kimliğine bürünerek, 33 kez KKTC’ye giriş çıkış yapmasını aleyhine değerlendirdiklerini belirtti.

Kıdemli Yargıç Şerife Kâtip sanığın lehine ve aleyhine olan tüm olguları değerlendirdikten sonra suçlu bulup mahkûm ettikleri uyuşturucu madde ithali suçundan 7 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu