Yerel Haberler

Töre, uyarıları dinlemedi

Meclis Genel Kurulu’nda tartışmalara neden olan Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin ortak deklarasyon metni konusunda CTP lideri Erhürman, Başbakan da dahil olmak üzere metnin altında imzası bulunanların, “bu metnin okunması meclis iç tüzüğüne aykırıysa okunmasın” demesine karşın, Meclis Başkanı’na vekalet eden Zorlu Töre’nin metni okumaya devam ettiğini ifade etti.

Kıbrıs Postası TV Ana Haber bültenine bağlanan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhuriyet Meclisi’nde tartışmalara neden olan ortak deklarasyon, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eleştiri oklarının hedefi haline gelen ‘Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin açıklamaları ve CTP’nin cumhurbaşkanı adayı konularında değerlendirmelerde bulundu.

Erhürman ilk olarak Meclis’te tartışmalara neden olan ortak deklarasyon konusuna değindi.

“Biz deklarasyon metnine tepki koymadık” diyen Erhürman, dün itibariyle Meclis Genel Kurulu toplantısında, Başbakan Ersin Tatar’ın, ‘Barış Pınarı Harekatı’ konusunda Meclis’in ortak deklarasyon yayınlaması gerektiğini ifade ettiğini, bunun üzerine kendisinin de kürsüye çıkarak, Türkiye’nin yıllardır maruz kaldığı terörden kurtulması ve bölgenin barış ve huzura ulaşmasını desteklediklerini, bu nedenle de ortak bir deklarasyonun Meclis’ten çıkarılmasını istediklerini söylediğini kaydetti.

Erhürman, ortak deklarasyon konusunda dün itibariyle Meclis’te bir çalışma başlatıldığını, dün akşam saatlerine kadar bu çalışmanın sürdüğünü, sabahki toplantıda ise son rütüşleri tamamlayıp ortak metnin çıkarılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Bu metnin, mecliste temsil edilen tüm siyasi partilerin ortak iradesini yansıtacak bir metin olması için çalışıldığını ifade eden Erhürman, dün akşam toplanan UBP Parti Meclisi’nin yaptığı açıklamaya değindi, açıklanan metnin, UBP’nin Meclis’te sunduğu deklarasyon önerisi metniyle birebir aynı olduğunu ve üstüne de Cumhurbaşkanı’na yönelik, tüm siyasi partilerin görüşlerini içermeyen ifadelerin eklendiğini kaydetti.

Erhürman, UBP’nin deklarasyonu ilan etmesi üzerine TDP’nin ortak metnin altına imza koymaktan vazgeçtiğini zira tüm partilerin ‘Barış Pınarı Harekatı’ konusunda açıklamalarının hazır olduğunu, ortak deklarasyonu beklediklerini çünkü ortak iradenin zarar görmesini istemediklerini kaydetti.

Bunun üzerine, kendilerinin ortak deklarasyon konusunda TDP’yi ikna etmek ve ortak iradeyi ortaya koymak maksadıyla Meclis’e gittiklerini fakat kendilerinin haberi olmadan, bir anda Meclis Başkanı’na vekalet eden Başkan Vekili Zorlu Töre’nin “4 siyasi partinin imzaladığı ortak deklarasyonu okuyorum” diyerek okumaya başladığını ifade etti.

Sadece 4 siyasi partinin imzaladığı bir metnin, Meclis’te okunmasının mümkün olmadığını belirten Erhürman, “Çünkü bu durum, 3 siyasi partinin, 2 siyasi partinin ve hatta 1 siyasi partinin imza attığı metnin Meclis’te okunacağı anlamını taşıyor” dedi.

Ortak deklarasyon metni altında imzası bulunan YDP Genel Başkan Arıklı’nın, hükümet ortağı HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın ve hatta UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın da dahil olmak üzere tümünün, “bu metnin okunması meclis iç tüzüğüne aykırıysa okunmasın” demesine karşın, Zorlu Töre’nin metni okumaya devam ettiğini kaydetti.

CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN AÇIKLAMALARI…

Öte yandan Erhürman, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin gerçekleştirdiği açıklamalarla ilgili ortaya atılan ‘seçimlere yönelik yapıldığı’ iddialarına ilişkin ise “Ben, gerek partim gerekse kendim adına böyle bir tartışmanın içerisine girmek istemiyorum” ifadelerinde bulundu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ…

CTP’nin Cumhurbaşkanı adayına ilişkin de konuşan Erhürman, geçtiğimiz hafta gerçekleşen kurultay sonrası yeni Parti Meclisi’nin belirlendiğini, birkaç gün içerisinde Parti Meclisi’nin MYK’yı belirleyeceğini, MYK’nın bu konuda bir toplantı yapacağını ve kararı PM’ye göndererek, nihai kararın PM’de alınacağını kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu