12345
Yerel Haberler

Cumhurbaşkanlığı’na siyah çelenk

MDP Yöneticileri Cumhurbaşkanlığı’na siyah çelenk bıraktı, Büyükelçiliğe mektup verdi

Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Genel Başkanı Buray Büsküvütçü ile parti yöneticileri, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yapmış olduğu Pınar Barışı Harekatı açıklamalarından dolayı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na siyah çelenk bıraktı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya mektup gönderen MDP’liler, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne giderek açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde açıklama yapan MDP Genel Sekreteri Derviş Sunalp Sencer, Türkiye Cumhuriyeti’ne “diplomasi” tavsiyesi  Türkiye devletine ve milletimizin devlet anlayışına hakaretâmiz olduğunu belirtti.

Sencer, Tarihinin en badireli safhalarından birini yaşamakta olan Türkiye Cumhuriyeti, sırf manevî olsa dahi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kayıtsız şartsız desteğini beklemekte her hakkı haiz olduğunu savundu.

Genel Sekreter Derviş Sunalp Sencer ,sözlerini şu ifadelerle sürdürdü.

Kahraman Türk Silâhlı Kuvvetleri’nin, vatan hudutlarını ve bütünlüğünün müdafaası meşru maksadıyla başlattığı ve devam ettirmekte olduğu “Barış Pınarı Harekâtı’’ hakkındaki beyanatınızın milliyetçi ve vatanperver Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşları saflarında büyük bir infial ve hüsrana sebebiyet verdiği muhakkak ki malûmunuzdur.

20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı’nı bir savaş olarak vasıflandırmanız hem savaş hukuku hem de tarihî gerçeklerle tezatta olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşuna zemin teşkil eden hususları da yıpratıcı mahiyettedir.

Türk milleti, binlerce yıllık tarihi boyunca, her hangi devlet adı altında olursa olsun, her daim sulh içerisinde yaşamayı tercih etmiş, siyasî meselelerini müzakereler vasıtasıyla halletmeye temayüllü bir millettir. Fakat devletler ancak başka devletlerle müzakerelere iştirak ederler. Eşkıya ve tedhişçilerle müzakere devlet anlayışıyla uyuşmadığı gibi devlet haysiyetini de zedeleyicidir. Bu veçhile, tarihî, ırsî ve tasavvur edilebilecek her türlü maneviyatla bağlı olduğumuz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yegâne, vazgeçilmez ve vaz geçilemez müttefiki olan Türkiye Cumhuriyeti’ne “diplomasi” tavsiyesi anavatanımız devletine ve milletimizin devlet anlayışına hakaretâmizdir.

Beyanatınızın yanlış anlaşıldığı mealindeki açıklamalarınız, maalesef, tatminkâr olmaktan uzaktır. Cumhurbaşkanımızın beyanatının yanlış anlamalara ve/veya yanlış yorumlamalara mahal vermeyecek nitelikte olmasını beklemenin vatandaşlarımızın en tabiî hakkı olduğu teslim edilmelidir.

Tarihinin en badireli safhalarından birini yaşamakta olan Türkiye Cumhuriyeti, sırf manevî olsa dahi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kayıtsız şartsız desteğini beklemekte her hakkı haizdir. Devlet mevkilerinde olanların şahsî tavırları her ne olursa olsun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan Türkler, bu desteği eksiksiz vermekte olduklarını beyan ederler.

Milliyetçi Demokrasi Partisi yöneticileri Cumhurbaşkanlığı önünde açıklama yaptıktan sonra sonra Türkiye Cumhuriyeti Büyük Elçiliği’ne giderek Büyükeliçi Ali Murat Başçeri’ye iletilmek üzere ‘Özür Mektubu’nu teslim ettiler.

Büyük Elçilik Önünde açıklama yapan Genel Sekreter Sencer, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili düşüncelerinin Kıbrıs Türk Halkı’nın düşüncelerini yansıtmadığını, Kıbrıs Türk Halkı olarak anavatan Türkiye ile Mehmetçiğimizin yanında olduklarını belirtti.

MDP Genel Başkanı Buray Büsküvütçü, bir demet çiçek ile birlikte ‘Özür Mektubu’ nu  Büyükelçi Ali Murat Başçeri’ye teslim edilmek üzere Büyükelçilik yetkililerine teslim etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu