Yerel Haberler

Bu gibi dönemlerde hassas davranılmalı

Erhürman, henüz hiçbir adayın açıklanmadığını söyleyerek “Herkes aday belirledi de CTP mi aday belirlemedi? ‘Neden Tufan Erhürman aday olmuyor’ diye tartışmalar var” dedi. 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, ADA TV’de yayınlanan “Gündeme Bakış” programına katılarak, Erçin Şahmaran’ın sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin güney sınırlarında başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın ardından yapılan açıklamalarla ülke gündeminin değişmesiyle ilgili konuşan Erhürman, bu gibi dönemlerde insanların duygularının çok güçlü olduğunu ve hassas davranılması gerektiğini belirtti.

Kıbrıs Türk halkı olarak düşünce özgürlüğünü ve demokrasi konularını çoktan içine sindirmiş olduklarını vurgulayan Erhürman, herkesin düşündüğünü söyleyebildiğini fakat yine de birtakım sınırların olması gerektiğinin altını çizdi.

“BİR NUMARALI MAKAMI ELEŞTİRİRKEN DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR”

Yapılan eleştirinin ülkenin bir numaralı makamına yapılırken çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Erhürman, bu eleştirilerin doğrudan doğruya söz konusu makamın yıpratılmasına yönelik olduğunun unutulmaması gerektiğini aktardı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI İÇİN BASKI HİSSETMİYORUM”

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen Erhürman, adaylık konusunda herhangi bir baskı hissetmediğini belirtti.

Parti Meclisi’nin yeni oluştuğunu aktaran Erhürman, acele bir şekilde Cumhurbaşkanı adayı belirlenmesinin doğru olmadığını savundu.

Erhürman, henüz hiçbir adayın açıklanmadığını söyleyerek “Herkes aday belirledi de CTP mi aday belirlemedi? ‘Neden Tufan Erhürman aday olmuyor’ diye tartışmalar var” dedi.

Erhürman CTP Parti Meclisi’nin gerekli değerlendirmeyi yapacağını aktararak şu ifadeleri kullandı:

“CTP’nin ortak akılla hareket eden bir parti olduğu unutulmasın. Tüzüğümüz var, kurallarımız var. Daha seçime 7 ay var. Herhangi bir aday var mı? Herkes aday belirledi de, CTP mi aday belirlemedi? İktidar partileri aday belirlemedi. Mevcut Cumhurbaşkanı açıklamadı. Ama neden Tufan Erhürman aday olmuyor diye tartışma var. Ben partimle her yerde her zaman iç içeyim. Üç ayda yedi toplantı yaptık, yedi toplantıda da federal çözüme vurgu yaptık. Ezberler var, bu ezberler üzerinden eleştirip, hem ben, hem parti tartıştırılıyor. CTP PM, gerekli değerlendirmeyi yapacak, konjenktürü değerlendirecek ve en doğru kararı verecek.”

Erhürman’ın öne çıkan açıklamaları şu şekilde:

“Bu tip dönemlerin, son derece hassas dönemler olduğunu, hepimiz biliyoruz. Sonuç itibari ile orada bir harekat var ve bu harekatın bir takım sonuçları var. Dolayısıyla insanların duygularının çok güçlü olduğu dönemlerdir bunlar ve hepimizin hassas olması gerekiyor.  Üç düşünüp bir konuşmak gereken dönemlerden geçiyoruz. O yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor. Kıbrıs Türk halkı düşünceyi açıklama özgürlüğü ve demokrasi konularını çoktan içine sindirmiş bir halk. Bu konularda biz de çok ciddi sorunlar yaşanmaz, herkes düşündüğünü söyler.

Ama bu işlerin bir takım sınırları vardır. Ama şunu da hiçbir zaman unutmamamız lazım. Eleştiri denilen şeyin de birtakım sınırları vardır. Memleketin bir numaralı makamı ile ilgili bir eleştiri yapacaksınız, gerek sosyal medya üzerinden, gerekse siyasiyseniz ve o sebepten dolayı eleştiriyorsanız, doğrudan doğruya makamında yıpratılması söz konusudur. Sadece kişiye yönelik olarak bir eleştiri söz konusu değildir. O makamda,  Kıbrıs Türk halkının iradesinin tek kaynağıdır.

Kaynak Kıbrıs Türk halkının iradesi olduğuna göre, siz eğer eleştiri sınırlarını aşar ve bir linç gündeme getirirseniz, ya da eleştiri sınırlarını aşar ve hakareti gündeme getirirseniz ve bunu böyle genel geçer bir şey halinde de getirme noktasına doğru yürürseniz, aslında doğrudan doğruya, Kıbrıs Türk halkının iradesini temsil eden bir makamı yıpratmaya başlarsınız ve hiç birimizin de böyle bir hakkı yoktur.

Cumhurbaşkanı makamındaki kişiye eleştiri yöneltirken hep akılda tutulması gereken cümle şudur, buradaki irade aslında Kıbrıs Türk halkının iradesidir. Cumhurbaşkanlığı makamına, dolayısıyla oraya yönelen eleştirinin dozu aşılır ve hakarete ya da linçe yönelirse, doğrudan doğruya artık Kıbrıs Türk halkının iradesine yöneldiği demektir. Buda Kıbrıs Türk halkı açısından çok tehlikelidir.

Bugün seçim olsa CTP ‘yi nerede görürsünüz? sorusunun cevabını biz de anketler aracılığıyla öğrenmeye çalışıyoruz. Bir de sokak aracılığıyla kendi gözlemlerimizle de öğrenmeye çalışıyoruz. Bütün bu veriler bize CTP’nin iki önde gelen partiden biri olduğunu gösteriyor.

Solda tek aday fikri için, burada şunu söyleyebilirim ki daha önce bu kadar açık bir şekilde fikrimi paylaşmadım. Sol güçler birleşmeliden kasıt şu ise, yani bir tür cepheleşelim bir taraf ta sol güçler, bir tarafta sağ güçler, bir tarafta federasyonu savunanlar, bir tarafta federasyonu savunmayanlar, diye cepheleşelim ise, bunun sonucunun ne olacağını da herkes otursun ve bir daha değerlendirsin. Yani birileri, birilerine strateji önerirken o kişilerin, kendilerine öneriye yapılanların hiç strateji bilmediği, bu toplumu okuyamadığı, bu toplumun böyle cepheleşmesi durumunda, böyle bölünmeleri durumunda, nerelere savrulabileceği riskini göremediği kanaatindeyseler yanılıyorlar.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday olma noktasında baskı hissetmiyorum.

PM yeni oluştu. Acele aday belirleyin baskısını doğru bulmuyorum. Hiçbir partide aday tartışması yokken, benim ve CTP’nin bu konuda eleştirilmesine anlam veremiyorum. Hiçbir eleştiriden rahatsız olmam. Ama CTP’nin ortak akılla hareket eden bir parti olduğu unutulmasın. Tüzüğümüz var, kurallarımız var. Daha seçime 7 ay var. Herhangi bir aday var mı? Herkes aday belirledi de, CTP mi aday belirlemedi? İktidar partileri aday belirlemedi. Mevcut Cumhurbaşkanı açıklamadı. Ama neden Tufan Erhürman aday olmuyor diye tartışma var. Ben partimle her yerde her zaman iç içeyim. Üç ayda yedi toplantı yaptık, yedi toplantıda da federal çözüme vurgu yaptık. Ezberler var, bu ezberler üzerinden eleştirip, hem ben, hem parti tartıştırılıyor. CTP PM, gerekli değerlendirmeyi yapacak, konjenktürü değerlendirecek ve en doğru kararı verecek.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu