Yerel Haberler

Rum siyasetçilerle görüştüler

 Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta gerçekleşen Parlamentolar Arası Birlik  (PAB) toplantısı kapsamında Kıbrıs Türk ve Rum siyasi parti temsilcileri düzenlenen toplantıda bir araya geldi.


Moderatörlüğünü İtalyan Milletvekili On.Lia Quarta Pelle’nin üstlendiği toplantıda, Cumhuriyet Meclisi’nden partilerin temsilcileri yer aldı.


Cumhuriyet Meclisi’nden verilen bilgiye göre, UBP’den Oğuzhan Hasipoğlu, CTP’den Doğuş Derya, HP’den Jale Refik Rogers, TDP’den Cemal Özyiğit, DP’den Koral Çağman ve YDP’den Bertan Zaroğlu görüşlerini sunumlar yaparak anlattı.  


Toplantıya Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden DİSİ Başkanı Averof Neofitu, AKEL Milletvekili Skevi Koutra Koukouma ve bazı milletvekilleri katıldı.


Parti temsilcileri toplantı süresince; siyasal eşitliğin tanımı, güvenlik ve garantiler, ada etrafındaki hidrokarbonlar konusunda fikir ve görüşlerini ortaya koydular.


Toplantıda ayrıca nasıl bir çözüm bulunması gerektiği, KKTC hükümetinin Maraş konusunda aldığı karar ve  BM parametrelerinden tarafların ne anladığı hakkında fikirler tartışıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu