Yerel Haberler

Makamı daha fazla işgal etme

Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Buray Büsküvütçü, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’nin Suriye sınırındaki teröristleri etkisiz hale getirmek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Büsküvütçü, Cumhurbaşkanı Akıncı, bulunduğu makamın sorumluluğunu ve Kıbrıs Türklerinin lideri olduğunu unutmuş Kıbrıs Türk Halkı’nın büyük çoğunluğunun gönülden destek verdiği Türkiye Cumhuriyeti’nin başlattığı terörü bitirme ve kendi güvenliğini sağlama harekatına Kıbrıs Türk’üne ters bir şekilde emperyalist güçleri memnun eder nitelikte açıklama yaptığını belirtti.

Büsküvütçü açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü.

Sayın Akıncı kavramları çok iyi bilmesine rağmen kasıtlı olarak bu harekata “savaş” diyerek, terörist unsurlarını siyasallaştırma çabası içine girmiştir.

Türkiye’nin güvenliği için mecburiyetten başlattığı operasyonlar sadece Türkiye’nin güvenliğini değil, başta Kıbrıs Türkleri olmak üzere, bölgemizdeki emperyalist iştahla hakları gasp edilmek istenen bütün milletlerin güvenliği için yapılmaktadır. Bunu gayet iyi bilen sayın akıncı, Cumhur’un ( halkın) Başkanı olmak yerine emperyalist maşası olmayı tercih ediyorsa, kutsal makamı daha fazla işgal etmemelidir.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklamasına Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yardımcısı Fuat Oktay’da tepki göstererek kınadı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı için “Haddini bilmesi lazım, kendini bilmesi lazım” dedi.

Akıncı’nın Barşı Pınarı Harekatı ile ilgili söylemlerine ilişkin Erdoğan, şunları vurguladı:

Açık ve net söylüyorum hadsizliktir haddini bilmemektir. Dünya’da KKTC’nin devlet olma mücadelesini bizden başka veren var mı? Yok.

Öyle bir yere savruluyor ki…

Haddini bilmesi lazım, kendini bilmesi lazım. 

Oturduğu makam kendi gücü ile elde edilmiş bir makam değil Türkiye Cumhuriyeti’nin mücadelesi ile kazanılmıştır.

İnanıyorum ki KKTC halkı gereken dersi verecektir.”

Akıncı’nın terör örgütü PKK/PYD’ye karşı yürütülen haklı mücadelede Türkiye’nin yanında olmayan talihsiz bir açıklama yaptığını vurgulayan Oktay, şunları kaydetti:

“Akıncı’nın açıklamaları Boğaz Şehitliği’nde koyun koyuna yatan mücahit ve Mehmetçiklerimizin kemiklerini sızlatmıştır. Barış Pınarı Harekatı’nın eli kanlı terör örgütü PKK/PYD’ye karşı bölgenin istikrarı için gerçekleştiğini görmezden gelen Akıncı’yı esefle kınıyorum. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda, bölgeye barış ve huzurun getirilmesi amacıyla yapılan kahraman ordumuzun mücadelesi ile bugün Suriye’de Barış Pınarı Harekatı ile verdiğimiz mücadele aynı ruhla yapılmaktadır. Akıncı’nın cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı açıklama tarih bilinci ve bilgisi yoksun bir açıklamadır. Bu talihsiz açıklamanın Kıbrıs Türkü’nün görüşünü yansıtmadığına inanıyorum. Ülkemizin yürüttüğü haklı mücadeleyi hiçe sayan bu yaklaşım, kalpleri her zaman Türkiye ile atan Kıbrıs Türk halkının vicdanında mahkum olacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu