12345
Yerel Haberler

Güzelyurt’ta bilgilendirme toplantısı

 Başbakan Ersin Tatar, geçen yıl bütçenin 1,3 milyar TL açıkla sunulduğunu anımsatarak, hükümetin çalışmaları sonucu açığın 2020 bütçesinde 350-400 milyon TL’lere düşürüldüğünü kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanlar kurulu üyeleri ve milletvekilleri belde bilgilendirme ve istişare toplantılarına dün Güzelyurt’la devam etti.

Güzelyurt AKM’de gerçekleşen, hükümet icraatlarının ve gelecek projelerinin aktarıldığı toplantıda bölge halkının görüş ve önerileri de alındı.

Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Sağlık Bakanı Ali Pilli, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun halkın sorularını yanıtladığı gecede ilk konuşmayı, Başbakan Tatar yaptı.

TATAR: “TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ TÜM KALBİMİZLE ONLAR İÇİN DUA ETMEKTEYİZ”

Toplantının açılışında konuşan Başbakan Ersin Tatar, bölge halkını dinlemek, meselelerin çözümü için halkla değerlendirmelerde bulunmak için bu toplantıyı gerçekleştiğini kaydetti.

TC silahlı kuvvetlerinin Barış Pınarı Harekâtına değinen Tatar harekâtın nedeninin Türkiye’nin güvenliği ve bölgedeki istikrar olduğunu anlattı.

“Kıbrıs Türk halkı adına Türkiye’nin Mehmetçiğine, Silahlı Kuvvetlerine Türk ordusuna başarılar diliyorum” diyen Tatar Harekâtın hayırlara vesile olmasını temenni etti. Tatar, “Bazı makamlar ve bazı siyasi kurumlardan hiçbir ses çıkmamıştır, ama UBP-HP hükümeti, hem ben, hem Kudret Beyin açıklamaları olmuştur. Biz bu anlamda her daim bu meselelerde Türkiye’nin yanındayız tüm kalbimizle onlar için dua etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Hükümetin 4 aydır icraat gerçekleştirmek adına ciddi gayret gösterdiğini anlatan Tatar, bir takım sıkıntıların aşıldığını, uzun zamandır imzalanmayan İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolünün imzalandığını anlattı.

Tatar, 2019 yılı kısa vadeli kaynak akışı için gerekli protokolün imzalandığını ve bu sayede birçok icraat gerçekleştirdiğini kaydetti.

“BÜTÇE AÇIĞI DÜŞÜRÜLDÜ”

Geçen yıl bütçenin 1,3 milyar TL açıkla sunulduğunu anımsatan Tatar, hükümetin çalışmaları sonucu açığın 2020 bütçesinde 350-400 milyon TL’lere düşürüldüğünü kaydetti.

2021-22’lerde denk bütçeye ulaşılabilmesi için heyetlerin çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Tatar, ekonominin büyümesi için çalıştıklarını anlattı.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Tatar hükümetin kurulmasıyla bu konuda bir duruş ortaya çıktığını belirtti.

KIBRIS KONUSUNDA ALTERNATİF ÇÖZÜMLER…

Kıbrıs meselesi bağlamında bir takım gelişmeler yaşandığını dile getiren Tatar, “Biz ilk defa bu hükümetin programında, Kıbrıs’ta federal çözümün olamayacağını, alternatif düşüncelerin masaya gelmesi gerektiğini söyledik. Bu alternatif düşünceler içinde, ya AB çatısı altında iki devlet ya da konfederasyon veya kadife ayrılıkla iki devlet modellerinin de artık konuşulması var. Bunları ilk kez bizim hükümetimiz ortaya koydu” dedi.

Tatar bu görüşleri halktan aldıkları destekle oluşturduklarını kaydetti.

MARAŞ AÇILIMI…

Maraş açılımı bağlamında da kararları olduğunu dile getiren Tatar “TC yetkilileri de bizlere bu konuda destek vermeye devam ediyor. Rumların dürtmesiyle BM Güvenlik Konseyinin güya bu konuyla ilgili açıklamaları oldu ve BM ve Güvenlik Konseyinin bazı kararlarına atıfta bulundular. Orada söylenen Maraş’ın açılmayacağı değil benim anlayışım odur ki Maraş’ın eski sakinlerine, ki o anlamda Vakıflar İdaresinin güçlü iddiaları var. Dolayısıyla BM ve Güvenlik Konseyinin söyledikleri bizim hükümetimizin açıklamaları ve politikasıyla kesinlikle bize göre çelişmemektedir.”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarla, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Maraş konusundaki açıklamalarına destek belirttiğini söyleyen Tatar, bunun “büyük bir başarı” olduğunu kaydetti.

“Ezber bozduk” diyen Tatar, amaçlarının gece gündüz çalışan, birlik ve beraberliğini koruyan, üretime önem veren, ekonomik konularda bir umut olarak ortaya çıkan ve Kıbrıs konusunda bir çözüm sunan bu hükümetin halka hizmet etmesi olduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “KKTC hükümeti olarak biz Kapalı Maraş’ın adını değiştirmeye karar verdik, artık ‘kapalı’ kelimesini oradan kaldıracağız” dedi.

Kıbrıs sorunu konusunda yeni fikirlerin tartışılması gerektiğini sadece Kıbrıs’ta değil uluslararası platformlarda yapılan görüşmelerde de anlattıklarını dile getiren Özersay, İtalyan enerji şirketi ENI’nin en üst yetkilisinin “Eğer bir gerginliğe neden olacaksa ben bu bölgede kazı yapmayacağım” dediğine işaret ederek bunun gerek KKTC gerek TC hükümetinin kararlı duruşu ve caydırıcı istikrarlı dış politikasıyla ortaya çıkan bir gelişme olduğunu söyledi.

Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu üyeleri ve milletvekilleri, belde bilgilendirme ve istişare toplantılarına dün akşam  Güzelyurt’la devam etti.

Güzelyurt AKM’de yer alan, hükümet icraatlarının ve gelecek projelerinin aktarıldığı toplantıda bölge halkının görüş ve önerileri de alındı.

“KKTC’NİN AYRILMAZ BİR PARÇASI OLAN GÜZELYURT…”

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay konuşmasına “KKTC’nin ayrılmaz bir parçası olan Güzelyurt’ta sizlerle bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyuyoruz” diyerek başladı.

Özellikle dış politikada çok daha güçlü tezler ortaya atabilmek için bir uyuma ihtiyaç olduğuna işaret eden Özersay, özellikle Kıbrıs meselesiyle ilgili Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında ortak vizyon olmasa da UBP-HP arasında ortak vizyon bulunduğunu ve güçlerinin bu uyumdan geldiğini ifade etti.

“KIBRIS SORUNU KONUSUNDA YENİ FİKİRLER TARTIŞILMALI”

Kıbrıs sorunu konusunda yeni fikirlerin tartışılması gerektiğini sadece Kıbrıs’ta değil uluslararası platformlarda yapılan görüşmelerde de anlattıklarını dile getiren Özersay, bunları hiç çekinmeden söylediklerini ve detaylandırarak anlattıklarını ifade etti.

Kıbrıs Türkü’nün önünde şu anda bir fırsat penceresi açıldığını dile getiren Kudret Özersay, “Böyle güçlü bir koalisyon hükümeti bu konuda yeni fikirlerle bu fırsat penceresini değerlendirecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“DOĞAL GAZDA ÖYLE BİR POLİTİKA ORTAYA KOYDUK Kİ ARTIK FİİLİYATTA VE SAHADA DENGE SAĞLANMAYA BAŞLANDI”

Dün doğal gaz konusunda önemli bir gelişme yaşandığını kaydeden Özersay “Türkiye ile birlikte, stratejik ortağımız olan müttefiğimiz olan, her zaman yanımızda duran Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte doğal gazda öyle bir politika ortaya koyduk ki artık fiiliyatta ve sahada denge sağlanmaya başlandı” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Kıbrıs Türk tarafının Türkiye’yle birlikte, sadece açıklama yapıp karşı tarafın söylediklerini protesto eden bir tavır yerine örneğin eğer sismik araştırma yapıyorsa sismik araştırma yapan, saha ilan ediyor lisans veriyorsa lisans veren ama aynı zamanda kazı yaptırabilin bir pozisyona geldiğini dile getirdi.

İtalyan enerji şirketi ENI’nin en üst yetkilisinin “Eğer bir gerginliğe neden olacaksa ben bu bölgede kazı yapmayacağım” dediğine işaret eden Özersay, bunun gerek KKTC gerek TC hükümetinin kararlı duruşu ve caydırıcı istikrarlı dış politikasıyla ortaya çıkan bir gelişme olduğunu kaydetti.

Özersay “Dilerim ki diğer doğal gaz şirketleri de bu mesajı Kıbrıs Rum tarafına versin; bu bölgede Kıbrıs Türkü’nü yok sayarak bizim haklarımızı gasp ederek kimsenin hiçbir adım atamayacağını Kıbrıs Rum tarafına hatırlatsınlar” dedi.

“MARAŞ… BİR GERÇEK VAR…”

Kapalı Maraş konusuna da değinen Özersay, “Bir gerçek var, biz artık bu statükonun aynen devamına izin vermek istemiyoruz” dedi.

Özersay, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne 35 yıl sonra yeniden gidip oradan bir açıklama çıkartıp bu açıklamayla sevinen Rum tarafının belki rahat olduğunu ancak kendi vatandaşlarının Kapalı Maraş’la ilgili elde edebileceği hakları önlemeye çalışan bir duruş sergilediğini kaydetti.

“KKTC HÜKÜMETİ OLARAK BİZ KAPALI MARAŞ’IN ADINI DEĞİŞTİRMEYE KARAR VERDİK, ARTIK KAPALI KELİMESİNİ ORADAN KALDIRACAĞIZ”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay “KKTC hükümeti olarak biz Kapalı Maraş’ın adını değiştirmeye karar verdik, artık kapalı kelimesini oradan kaldıracağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu