Yerel Haberler

Öğrencilere, vize sıkıntısı çakarıldı.

 Arıklı “Üniversiteler ve YÖDAK” konusunda Meclis’te konuşma yaptı. 
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı,  8 bin öğrencinin bu yıl KKTC üniversitelerini tercih ettiğini, “gidişatın çok da iyi olmadığını”, tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

 
100 bin öğrenci için hedef konduğunu ancak öğrencilerin memnuniyetsizliğinin yüksek olduğunu söyleyen Arıklı, devletin de öğrencilere vize adı altında sıkıntı çıkardığını savundu.

Yüksek eğitim sisteminin acil şekilde yeniden yapılandırılması, denetim tüzüğünün geçirilmesi ve YÖDAK Yasası’nın yeniden ele alınarak düzenlenmesi gerektiğini belirten Arıklı, YÖDAK’ın güçlendirilmesi ve denetim yetkisinin artırılması gerektiğini kaydetti.


YÖDAK ile DAÜ arasındaki soruna değinen Arıklı, DAÜ’nün İran ile işbirliği içinde YÖDAK’tan izin almaksızın bölüm açtığını, YÖDAK’a konuya ilişkin bilgi vermediğini, hukuka aykırı işlem yapıldığını söyledi. 


Arıklı, lise mezunlarını mesleki eğitme yönlendirmek gerektiğini, herkesin üniversite mezunu olması gerekmediğini kaydetti. 


Arıklı, yükseköğrenime yönelik ayrı müsteşarlık oluşturulması önerisinde bulundu. 

“YÜKSEK ÖĞRENİM DAİRESİ’Nİ MÜSTEŞARLIĞA ÇEVİRME YÖNÜNDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”


Çavuşoğlu, Yüksek Öğrenim Dairesi’ni müsteşarlığa çevirme yönünde çalışmalar yaptıklarını da ifade etti. 


Denetim Tüzüğü ile ilgili Sayıştaylıktan görüş beklediklerini, müsteşarlığın da bir iki ay içinde tamamlanması hedefinde olduklarını belirten Çavuşoğlu, ülkenin rakiplerinin çok olduğunu, altyapı sorunlarına çözüm bulunmadığı takdirde pazarlama sorunlarının aşılmasının zor olduğunu kaydetti. 


Çavuşoğlu, DAÜ’nün kurumsal yapısının korunması ile rektörlük tartışmalarını ayrı konular olarak değerlendirdiklerini söyledi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu