Yerel Haberler

Zeytin Festivali başladı.

Girne Belediyesi’nin düzenlediği 17. Zeytin Festivali dün akşam kortejle başladı.

8 Ekim’e kadar sürecek festivalin açılış töreni Zeytinlik köy meydanında gerçekleşti.

Girne Belediyesi’nin açıklamasına göre törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er, bazı bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, Ürdün ve Türkiye’den gelen belediye başkan ve temsilcileri, belediye  meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Festivalde  ayrıca Endonezya, Romanya, İran ve Kosova’dan da karikatürcüler yer aldı. Festival alanında yapılan açılış konuşmalarının ardından zeytin tütsüsü yakıldı, ardından Ali Nesim ve Haşmet Gürkan’ın  heykellerinin açılışı gerçekleştirildi.

TATAR: “KÜLTÜREL DEĞERLERE SAHİP ÇIKILIYOR”

Başbakan Ersin Tatar, sağlık açısından büyük öneme, tarihi, ekonomik değere sahip olan zeytinin korunması ve geleceğe taşınması gerektiğine dikkat çekti.

Başbakan Tatar, Kıbrıs Türk kültürünün, değerlerinin, gelenek  örf ve adetlerine bu gibi güzel etkinliklerle sahip çıkılarak yaşatılması ve  gençlere aktarılmasının önemine vurgu yaptı. Kıbrıs’ın en önemli sorununun kuraklık ve susuzluk olduğunu anımsatan Tatar, Anamur’dan gelen suyla, ülkede tarım ve üretim alanında önemli adımlar atılacağını da  dile getirdi.

GÜNGÖRDÜ: “ZEYTİN TOPLAMA VE ÇAKISTES YAPMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENECEK”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Zeytin Festivali kapsamında Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği iş birliğinde düzenlenen bu yıl 61 ülkeden 458 sanatçının bin 18 eserle katıldığı 8’inci uluslararası zeytin karikatürleri yarışması ödül töreninin de yapılacağını söyledi. Güngördü, bu yıl ilk kez, turistlere yönelik olarak yarın zeytin toplama ve çakıstes yapma etkinliği de düzenleneceğini anımsattı. Güngördü, yerel gruplar yanında, Türkiye ve diğer ülkelerden kardeş belediye ekipleri, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatından belediye başkanı ve temsilcilerin katıldığını kaydetti

GÜRKAN VE NESİM’İN HEYKELLERİ AÇILDI

Konuşmaların ardından Girne Belediyesi ve Zeytinlik İnisiyatifi iş birliğinde, Zeytinlik dörtyol kavşağına inşa edilen, Kıbrıs Türk tarihine edebiyatına önemli katkılar yapan yazarlar Haşmet Gürkan ve Ali Nesim’in heykelinin açılışı gerçekleştirildi. Ali Nesim’in oğlu Tayfun Nesimoğlu, babasının anısının doğduğu köy olan Zeytinlik’te sonsuza kadar yaşatılacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

Haşmet Gürkan’ın oğlu Cemal Gürkan da heykelin hayata geçmesini sağlayan Girne Belediyesi ve Zeytinlik İnisiyatifi’ne teşekkürlerini sundu.

Zeytinlik İnisiyatifi Başkanı Ersel Baflıgil, heykeli, köyün yetiştirdiği iki önemli değerin burada yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla hayata geçirmek istediklerini  dile getirdi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Zeytinlik köyünden çıkan Kıbrıs Türk Edebiyatı ve tarihine önemli katkıları olan 2 önemli yazarın anısının bu heykelle yaşatılmaya devam edeceğini belirterek, bu iki değerli yazarın eserlerinin de gelecek nesillere aktarılacağını söyledi.

Başbakan Ersin Tatar ise heykelin tarihe şahitlik yapan sanat alanında topluma önemli eserler bırakan sanatçıların isimlerinin yaşatılması ve geleceğe aktarılmasının önemine vurgu yaptı.

YARIN AKŞAM YENİ TÜRKÜ SAHNEYE ÇIKACAK

Açılış gecesinde, Girne Belediyesi, Anamur Belediyesi Konservatuarı, İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu halk dansları ekiplerinin gösterileri, Grup Otantik ve SOS grubunun konserleri yer aldı. Sanatsal kültürel sportif birçok etkinlik yarışma, seminer, dans gösterileri ve konserlere ev sahipliği yapacak festivalde, yarın akşam Türkiye’nin sevilen gruplarından Yeni Türkü Sahne alacak.

CUMHURBAŞKANI AKINCI, ZEYTİN FESTİVALİ’NİN AÇILIŞINA KATILDI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, geçen yıl 15 bin ton, bu yıl 40 bin ton dolayında zeytin rekoltesi elde edildiğini, bunun daha fazla zeytin, daha fazla zeytinyağı demek olduğunu belirterek, ürünün kıt olduğunu dönemlerde tüketiciye sorun yaratmamak için ithal izni verilebileceğini, ürünün bol olduğu yıllarda ise üreticiyi korumak adına ithal izninde dikkatli olmak gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Benim gördüğüm kadarıyla bu yıl zeytinyağı üreticisi bu konuda şikayetçi, hükümetten bu konuda adım atmasını bekliyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı basın bürosunun açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı ile birlikte bu yıl 18’incisi düzenlenen Zeytinlik Festivali’nin açılışına katıldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı cb-zeyt%C4%B0nl%C4%B0k-(11).jpg

Cumhurbaşkanı Akıncı, Zeytinlik köyünde Ali Nesim Meydanı’nda düzenlenen açılışta yaptığı konuşmada, Zeytin Festivali deyince aklına sadece tarımsal alandaki zeytin ağacı ile üretiminin değil, kültür sanat alanındaki üretimin de geldiğini ve Zeytinlik Festivali’nin sanatsal üretimle de bütünleştiğini söyledi.

Zeytinlik doğumlu düşünür-yazar Ali Nesim ve Haşmet Gürkan’ın heykellerinin açılacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Nur içinde yatsınlar. Bu topraklara, bu topluma çok değerler kattılar, ikisini de rahmetle anıyorum” dedi.

Festival kapsamında karikatür ve resim sergisi açılışı, el sanatları sergisi ve müzik dinletilerinin de olacağını, etkinliğin kültür ve sanat açısından da çok zengin bir festival halini aldığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:

“Bu bize bir şeyi daha gösteriyor; kültür ve sanatı gelişmiş olan toplumlar kalkınma hamlesinde bir adım daha ileriye gidiyorlar. Gelişmişliği sadece ekonomik rakamlarla ifade edemeyiz, kültür ve sanat alanında gelişme olmadığı takdirde kalkınmanın bir yanı eksik kalıyor. O nedenle hem tarımsal üretimimizi hem, hem hafif sanayimizi, hem turizmimizi elbette geliştireceğiz, ama bütün bunları ancak kültür ve sanatla yoğurarak bir yere doğru götürebileceğimizin de bilince olacağız.”

“BİR ZEYTİN AĞACI GİBİ BU TOPRAKLARA KÖK SALMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Zeytin ağacı deyince, bu topraklara kök salmayı hatırladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bir zeytin ağacı gibi bu topraklara Kıbrıs Türk halkı olarak kök salmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü Ürdün ve Amman’da elde ettiği başarıdan dolayı da kutlayarak, yerel yönetim belediyelerin uluslararası nitelikli bir toplantısında kültür ve turizm komisyonu başkanlığına seçilmesinin önemli bir başarı olduğunu belirterek kutladı ve yurt dışından gelen konukları da selamladı.

ALİ NESİM VE HAŞMET GÜRKAN’IN HEYKELİ AÇILDI

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı cb-zeyt%C4%B0nl%C4%B0k-(14).jpg

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı, konuşmaların ardından, Ali Nesim ve Haşmet Gürkan’ın heykelinin açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, açılıştaki konuşmasında, toplumun iki değerini rahmetle andığını belirterek, böyle güzel bir düşünceyi hayata geçirenleri kutladı. Cumhurbaşkanı Akıncı, “Nur içinde yatsınlar, onlar her ikisi de bir zeytin ağacı verimliliğinde üretken insanlardı” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, daha sonra, eşi Meral Akıncı ile birlikte karikatür sergisini gezdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu