Yerel Haberler

Başkanın makam aracına haciz

Dipkarpaz Belediyesi’nin 2010 yılından kalan elektrik borcu, Belediye Başkanı Suphi Coşkun’un makam aracına mal oldu. 16 bin STG değerindeki araç, 30 bin TL’lik borç nedeniyle haczedildi. 

Dipkarpaz Belediyesi’nin 2010 yılından kalan elektrik borcu, Belediye Başkanı Suphi Coşkun’un makam aracına mal oldu.

Kıbrıs Postası’na konuşan Belediye Başkanı Coşkun, borcu ödeyip aracı geri almak için bankayla kredi konusunda görüşmeler yaptığını ifade etti.

 Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar ise Belediyeler Yasası’nda, belediye mallarına haciz konamayacağına ilişkin madde bulunduğunu hatırlattı, “Uzlaşı hali varken böyle bir duruma düşülmesi yanlış” yorumunda bulundu. 

“PİJAMALARIMI DEĞİŞMEM İÇİN SÜRE VERMEDİLER”

O anları anlatan Coşkun’un iddiasına göre, Maliye Bakanlığı’na bağlı haciz memurları, mahkemenin aldığı karar gereği sabah saatlerinde evinin kapısına çaldı. Aynı iddiaya göre 3 memur, beraberlerinde getirdikleri çekiciyle, Coşkun’un makamına ait aracı haciz edeceklerini Coşkun’a ilettiler.

Pijamalarıyla kapıyı açtığını, üstüne değişmek için mühlet istediğini fakat memurlardan “15 dakikan var” yanıtını aldığını savunan Coşkun,  memurların araca el koyduğunu anlattı.

BORÇ 30 BİN TL’YE YAKIN

Bir hafta içerisinde yaklaşık 30 bin TL ödemezse, makam aracının ihaleyle satışa sunulacağını aktaran Dipkarpaz Belediye Başkanı, borcun geçmiş dönemlere ait olduğunu, 10 bin TL’lik borcun faizi ve avukat masraflarıyla 30 bin TL’ye yaklaştığını ifade etti.

“İŞÇİ MAĞDUR OLACAĞINA ARABA GİTSİN. BEN İŞE EŞEKLE GİDERİM”

Makam aracının değerinin, borçtan daha fazla olduğunu söyleyen Cokun, “Eğer parayı verirsem işçilerimi ödeyemem” ifadelerinde bulundu.

Belediyeyi finansal açıdan ‘batık’ bir durumdayken, grevlerin devam ettiği bir dönemde devraldığını, kıt kanaat geçindiklerini söyleyen Coşkun “İşçi mağdur olacağına araba gitsin. Ben işe eşekle giderim” şeklinde konuştu.

“BANKA İLE KREDİ ALMA KONUSUNDA GÖRÜŞÜYORUZ”

Coşkun, borcu ödemek ve makam aracını geri almak için banka ile kredi alma konusunda görüşmeler yaptığını da ifade etti.

“MAHKEME KARARINA SAYGILIYIM, MEMURLARIN DAVRANIŞLARINDAN RAHATSIZIM”

Mahkeme kararına saygı duyduğunu fakat icra memurlarının davranışlarından rahatsız olduğunu aktaran Coşkun, “gece kulüplerinin, casinoların borçlarının silindiği bir ülkede, 10 bin TL’lik borç için haciz işlemi gerçekleştirilmesini aklım almıyor” diyerek tepki gösterdi.

ÖZÇINAR: “BELEDİYELERE AİT MALLARA HACİZ GETİRİLEMEZ”

Öte yandan konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar ise, Belediyeler Yasası gereği belediyelere ait mallara haciz getirilemeyeceğini altını çizdi. Yasa’nın ilgili maddesini anlatan Özçınar, belediyelerin gelirlerine ve kamu hizmetlerine tahsis edilmiş taşınır veya taşınmaz mallarına haciz konamayacağını söyledi. Özçınar, mahkemenin, belediye başkanına ait makam aracını ‘kamu yararına olmadığı’ gerekçesiyle haczedilmesi kararı aldığını da kaydetti.

“KARARIN YANLIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Dipkarpaz Belediye Başkanı Coşkun ile görüştüğünü ve haciz memurlarının yaklaşımını doğru bulmadığını ifade eden Özçınar, “Kararın yanlış olduğunu düşünüyorum. Uzlaşı hali varken böylesi durumlara düşmek yanlış” ifadelerinde bulundu. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu