Yerel Haberler

Özgürgün’ün masum olduğuna inanıyoruz

Başbakan Tatar, e-devlet ve gümrükte otomasyonun devreye girmesiyle ekonominin kayıt altına gireceğini söyledi

UBP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Ersin Tatar, BRT’de katıldığı “45+” programında Kıbrıs ve iç konularla ilgili soruları yanıtladı.

“PİYASAYA PARA AKMAYA BAŞLADI”

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye ile imzalanan protokol sonrası kaynak akışının başlamasının  ve hükümetin ekonomiye yönelik attığı adımların piyasaya olumlu mesaj verdiğini söyledi.

Tatar, e-devlet ve gümrükte otomasyonun devreye girmesiyle ekonominin kayıt altına gireceğini vurguladı. 

Başbakan Ersin Tatar ayrıca, ekonomiye ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile imzalanan protokol sonrası kaynak akışının başlamasıyla geçmiş borçların ödenmeye, ihalelerin de yeniden devreye girmeye başladığını vurgulayan Başbakan Tatar, kaynak akışının yatırımları başlattığını, bu durumun da özel sektöre olumlu bir mesaj verdiğini söyledi.

Tatar, 2020 yılının bu anlamda daha hareketli olacağını kaydetti. Maliye Bakanlığı’nın Kooperatif Merkez Bankası’na olan borçlarını ödemeye başlaması için imzalanan protokolün de piyasaya önemli bir mesaj verdiğini belirten Başbakan, e-devlet projesindeki gelişmeler ve gümrükte otomasyonla ekonominin kayıt altına gireceğini kaydetti. 

2020 yılı bütçesinin yapılmaya başlandığını belirten Başbakan Tatar, bir önceki hükümetin ortaya koyduğu bütçe açığını düşürdüklerini, gelecek yıl için de bu çalışmanın süreceğini söyledi.

“ZAM YAPMADIK”

Tatar, “Bütçedeki açık, ödeme ve yatırımların yapılamaması anlamına geliyor. Bu da tedbir demektir” ifadelerini kullandı. 

Akaryakıt ve elektrikte zam yapmadıklarını, dövizin de dengeye oturmasıyla hayat pahalılığı yaratmadıklarını belirten Tatar, enflasyonu yüzde 10 seviyelerine çekeceklerini söyledi. 

Taşınmaz Mal Komisyonuna kaynak yaratmak gerektiğini belirten Tatar, bu konuda çalışma yürüttüklerini söyledi.

ÖZGÜRGÜN OLAYI

Başbakan Ersin Tatar, Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün masum olduğuna inandıklarını söyledi.

Özgürgün ile yaşanan tartışmalı süreç konusunda yaşanan gelişmelerden keyif almadığını belirten Tatar, dosyayı önlerinde bulduklarını yineledi.

Tatar, kürsü dokunulmazlığı hariç her türlü milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasının Ulusal Birlik Partisi’nde eskiden beri ortak anlayış olduğunu belirtti. 

Partide elbette bir rahatsızlık bulunduğunu anlatan Tatar, ”Hüseyin Bey bizim milletvekilimizdir, partimizin Genel Başkanlığını yapmış, Başbakanlık yapmış bir kişidir. Ama bu dosyayı biz önümüzde bulduk” ifadelerini kullandı.
 
“Ne benim, ne de partimin bu olaya müdahil olması söz konusu değildir” diyen Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, geçmiş hükümet döneminden başlayan ve tam hükümet değişikliği olurken öyle veya böyle gündeme gelen bir mesele olduğunu anımsattı. 

Başbakan Tatar,” Yaptığımız değerlendirmede; şimdi bu saatten sonra, buraya geldikten sonra savcılar bu dosyayı hazırladıktan sonra, Meclis’te bizim bunu engellememiz veya buna set çekmemiz doğru değildir, ama şunu da söylüyoruz biz kimsenin suçlu olduğunu söylemedik, böyle bir tavrımız da yoktur” diye konuştu.

“KARAR YARGININDIR”

Hüseyin Özgürgün’ün  masum olduğuna inandıklarını yineleyen Başbakan Tatar, ancak o noktaya gelinmesi halinde bunu yargının aklayacağını söyledi.

Başbakan Tatar, konu ile ilgili kimsenin emrivakisiyle hareket etmediklerini de vurgulayarak, bu yöndeki iddiaların da kesinlikle doğru olmadığını bildirdi. 

UBP Genel Başkanı, Başbakan Tatar, “Ama günün sonunda önümüzde duran bir dosya vardır. Meclis İç Tüzüğüne göre yaşanması gereken bir süreç vardır. Bu süreç 45 gün içerisinde sonuçlandırılır. Bu durumda biz kalkmasın dediğimizde o orda kalır ta ki milletvekilliği bitsin… Böyle bir durumda korktuğumuz bir durum yoksa ve yargıda aklanacağını düşünüyorsak ki  öyledir, engel olmanın UBP’ye ne faydası olacak” şeklinde konuştu.
 
Özgürgün’ün kendisine yönelik bazı sözleriyle ilgili görüşleri de sorulan Ersin Tatar, “İnanıyorum ki bunlar sinirli olunan bir zamanda söylenen sözlerdir. Ben işimi, partilime, halkıma söz verdiklerimi yapıyorum. UBP’nin açık, şeffaf, hesap verebilen bir parti olacağını söyledim” dedi.

Tatar, “Bizim Hüseyin Bey’le bir sıkıntımız yoktur, kendi içimizdeki değerlendirme de böyledir. Ama UBP hepimizin üstünde çok önemli bir kurumdur” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu