Yerel Haberler

Özgürgün’ün dokunulmazlığı kaldırılsın

UBP eski genel başkanı ve eski başbakan Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin oluşturulan özel komite Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi.

Cumhuriyet Meclisi’nde gergin bir ortamda süren toplantı sonrası Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasına onay veren komitede, bazı maddelerde UBP milletvekillerinin, komitenin diğer üyeleri ile fikir ayrılığı yaşadığı öğrenildi. Toplantı devam ederken birer saatlik aralar verildi.

Saat 15.00 sıralarında Komite Başkanı Mesut Genç Meclis’i ter etti. Komite Başkanvekili Fazilet Özdenefe ise bir ara Meclis’ten çıktı, sonra geri geldi.


Konu ile ilgili basın açıklaması yapan Yasemin Öztürk:

“Sonunda bir karar verdik. Bu kararımız da oy birliği ile dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkindir. Aslında bu kararı veren biz değiliz. Biz yalnızca rapora ilişkin Genel Kurul’a sevk ediyoruz son kararı verecek Genel Kurul’dur. Bu raporda, biz suçlu bulduk veya bulmadık ibaresi söz konusu değil. Günü sonunda Sayın Özgürgün hesap veremeyeceği hiçbir şeyin olmadığını söyledi. Günün sonunda belki de tamamen temize de çıkabilir. Biz UBP olarak tüm vekillerin dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili girişim yapmak istiyoruz. Anayasa’da 84. Maddede bu konu zaten düzenlenmiştir ve buna mahal vermez. Ancak Meclis dokunulmazlıkların kaldırılmasına karar verir. Biz UBP olarak yalnızca kürsü dokunulmazlığının olması için girişimde bulunacağız. İnanıyorum ki Sayın Özgürgün günün sonunda temize çıkacaktır” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu