Yerel Haberler

19 Eylül Gaziler Günü

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Boğaz Şehitliği’nde tören düzenlendi.
Törene, Girne Kaymakamı Sinan Güneş’in yanı sıra, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBK) adına Top. Alb. Hakan Topaloğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) adına Yarbay Alp Özdevrim, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, muharip dernek, siyasi parti, dernek, okul, kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.


Protokol sırasına göre anıta çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. 
Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği Genel Başkanı Adil Çümen’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, şehitliğin gezilip kabirlere çiçek bırakılmasıyla tören sona erdi.


ÇÜMEN 
Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği Genel Başkanı Adil Çümen, tüm gazilerin Gaziler Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasında, 19 Eylül’ün Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik ünvanı verilişinin 98. Yıldönümü olduğuna dikkat çekti. 
En büyük gazinin, vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğunu vurgulayan Çümen, bu yıl Gaziler Günü’nün 17. Yıldönümü olduğuna işaret etti. 
Çümen, tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış olan Türk milletinin işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millet olduğunu, bu nedenle de tarihinde bu uğurda çok savaş yaptığını, bir çok insanı şehit ve gazi verdiğini kaydetti.


23 Ağustos 1921’de başlayan ve 22 gün, 22 gece devam eden Sakarya Savaşı’nda atından düşüp yaralanmasına rağmen cepheden ayrılmayıp üstün komutanlık görevi yapan, vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşa’ya, 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gazilik unvanı ve mareşallik rütbesi verildiğini anımsatan Çümen konuşmasını şöyle sürdürdü: 


“İşte bu büyük mücadele sonunda Türkiye Cumhuriyeti Kuruldu. Ancak dün olduğu gibi bugün de düşmanlarımız gerek içten, gerekse dıştan aziz vatanımızı parçalamaya çalışmakta, bağımsızlığımızı yok etmeye çalışmaktadırlar. Dış düşmanlara ve onların içteki işbirlikçilerine karşı şerefle vatanı korumuş, mücadele etmiş şehitlerimizi rahmetle anıyor ve gazi olmuş tüm Gazilerimizin, Gaziler Gününü kutluyorum. Onlara saygı ve selamlarımızı sunuyoruz.” 
Çümen, konuşması sonunda bugünkü törenlere siyasilerin katılmayışını da eleştirdi. 

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği, tüm gazilerin, 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı.

Dernek Genel Başkanı Gürsel Benan, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, vatanın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü ile milli birlik ve beraberliğin bekası uğruna üstün fedakarlıklar göstererek canı ve kanı pahasına göğsünü siper etmiş ve gazilik mertebesine ulaşarak bu nişanı bir ömür boyu gururla taşıyan gazilerin değerinin anlaşılması ve hak ettikleri şekilde övgü ve minnetle anılması açısından 19 Eylül Gaziler Günü’nün ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

Benan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere mübarek vücutlarını vazgeçilmez değerlerimizle, bayrağımızla, vatanımızla, namusumuzla, sancağımızla mermiler arasına sokan ve kendisini siper eden bütün gazilerimizi sonsuz bir saygı ve şerefle ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimizin Gaziler Gününü kutlar, sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu