Yerel Haberler

Eğitim meseleleri konuşuldu

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la bir araya geldi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşme öncesi konuşan Bakan Çavuşoğlu, daha önce Ankara’ya ziyaret gerçekleştirdiklerini ve bu ziyarette eğitimin geliştirilmesi ve daha iyi nesiller yetiştirmek için çalışmalar yapıldığını anlattı.

Nesilleri yetiştirip geleceğe taşımak için takım ruhu ile çalışıldığını belirten Çavuşoğlu,  “Kendi paydaşlarımız ile birlikte kendi ülkemize dünya insanına hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

KKTC’de zorluklar yaşandığı zaman Türkiye’nin her zaman el uzattığını kaydeden Çavuşoğlu, işbirliğinin en yüksek seviyede kalacağını belirtti.

Ülkede öğrenci sayısının her yıl arttığını söyleyen Çavuşoğlu, öğretmen sayısında sıkıntı olduğunu ancak bundan şikâyet edilmediğini, görevlerin en iyi şekilde yapıldığını anlattı.

Çavuşoğlu, TC ile işbirliğini geliştirerek tek millet, iki devlet temelinde sürdürülen çalışmaları en yüksek seviyeye getirme noktasında gayret edildiğini söyledi.

SELÇUK

Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk  da konuşmasında, KKTC’nin eğitim meseleleri konusunda görüş alışverişinde bulunmak ve imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde ne tür planlamaların yapılabileceğini müzakere etmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini anlattı.

“Burada bulunduğumuz süre içinde KKTC’nin bütün okullarında verilen eğitimin kalitesinin artması konusunda ne tür işbirlikleri yapılabilir, Türkiye Cumhuriyetindeki bazı yeni projelerin çalışmaların ve altyapının paylaşılması ve birlikte değerlendirilmesi konusunda ne tür girişimler yapılabilir bunları değerlendireceğiz birlikte” diyen Selçuk, ekip arkadaşlarıyla beraber eğitim sisteminin çeşitli alt bileşenleri konusunda da ayrıntılı çalışmalar yapma imkânı bulduklarını kaydetti.

TC MEB olarak KKTC MEB’le ne tür ortak çalışmalar ve projeler yürütülebileceği hususundaki değerlendirmeler yaptıklarını kaydeden Selçuk, çocukların gözündeki pırıltıyı artırmak için çalıştıklarını anlattı.

“Elbette buradaki okullarda da eğitim sisteminde bazı sorunlar olabilir ama bunlar şikayet ettiğimiz değil çözmek için üzerinde durduğumuz konulardır” diyen Selçuk sözlerine “Biz eğitimi en büyük  sorun olarak görmüyoruz en büyük çözüm olarak görüyoruz” şeklinde devam etti.

Eğitimde yapılacak atılımların ülkedeki refah seviyesinin ve sosyal hayatın gelişmesine destek vereceğini söyleyen Selçuk şöyle devam etti:

“KKTC’nin eğitimde atacağı olumlu adımlar bizim için çok önemli. Bir milli dava olarak gördüğümüz Kıbrıs meselesi çocuklarımızın eğitim sisteminin içerisinde daha iyi yetişmeleri bakımından da ayrı bir önem taşıyor. Buradaki misafirperverliğiniz için buradaki işbirliğiniz için çok teşekkür ediyorum”.

TC Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk ziyaretini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yaptı.


Cumhurbaşkanı Akıncı’nın konuk Bakan Selçuk’u kabulü, saat 10.00’da gerçekleşti.

ULUÇAY TÜRKİYE MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK’U KABUL ETTİ

 Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, KKTC’de bulunan Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u kabul etti.


Cumhuriyet Meclisi’nde saat 10.30’da gerçekleşen kabulde,  Selçuk’a  TC Lefkoşa Büyükelçisi Murat Başçeri de eşlik  etti.

ULUÇAY TÜRKİYE MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK’U KABUL ETTİ


Kabulde konuşan Bakan Ziya Selçuk,  KKTC’deki eğitim faaliyetlerini yakından takip ettiklerini kaydetti ve Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun enerjisi, samimi  yaklaşımı ve problem çözücü anlayışının işlerini karşılıklı olarak kolaylaştırdığını söyledi.


Kıbrıs’ın mili dava olarak kendilerinde ayrı bir yere sahip olduğunu dile getiren Selçuk, KKTC ile eğitim alanındaki işbirlikleri ile ilişkilerini güçlendirmek arzusunda olduklarını ifade etti.
Bazı alanlardaki iş birliklerinin sürdüğünü ve bunu derinleştirmek ve ileri götürmek için her  türlü tedbiri almaya hazır olduklarını kaydeden Selçuk, “sizlerin ortaya koyduğu yaklaşım ve burada eğitim kalitesinin artmasına dönük faaliyetler bizim  için de bir çalışma alanı olarak görülebilir” dedi.


Selçuk, buradaki çalışmalarını bugün daha da verimli şekilde sürdüreceklerine inandığını söyledi ve bu çalışmaların devamının takipçisi olacaklarını da belirtti.

ULUÇAY
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da, eğitimin bir ülke için en önemli unsur olduğunu kaydetti ve eğitime yapılan yatırımın uzun dönemli ve  geleceğe yapılan yatırım olduğunu söyledi.


KKTC’nin yıllardır bunu hakkıyla yaptığını ve  başardığını kaydeden Uluçay,  KKTC’de eğitim sisteminin  arzu ettikleri gibi olması için canla başla çalıştıklarını dile getirdi.
Ülkeyi geleceğe taşımak için, yetişen ve yetişecek nesilleri geleceğe taşıdıklarını vurgulayan Uluçay, teknik anlamda bir takım eksiklikler olduğunu, bunların tamamlanması için de TC ile çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı.


KKTC’nin Türkiye Cumhuriyeti ile  eğitim alanında işbirliği ve ortak çalışmalarının sürdüğünü de ifade eden Uluçay, bundan sonraki süreçte de bunun devam edeceğini belirtti.
Eğitimin dinamik bir süreç olduğunu ve eğitime yatırımın devamlılık arz etmesi gerektiğini dile getiren Uluçay, kendilerinin de bu yöndeki çalışmalarının süreceğini söyledi.
Kıbrıs Türk halkının Atatürk ilke ve inkılaplarını benimsediğini ve bundan sonra da bunun böyle olacağını kaydeden Uluçay, dünyaya bakış açılarının da Atatürk ilkeleri ışığında pozitif olduğunu dile getirdi.


Özellikle yüksek öğrenim seviyesinde Türkiye ile ciddi anlaşmalara imza attıklarını kaydeden Uluçay, ortaya çıkan sıkıntıların çözümü konusunda da Türkiye Cumhuriyeti’nin kendilerine destek verdiğini belirtti.


Uluçay, yüksek öğrenimin ülke tanıtımı ve ekonomisi açısından kendileri için çok önemli bir sektör olduğunu da belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu