Yerel Haberler

Yüksek borç faizi tartışması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin borç yapılandırmasında olduğu bankanın kredi faizinde indirime gitmesi için gerekli girişimin yapıldığını duyurdu.

Bakanlık, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in sigortaların borçlu olduğu bir bankanın kredi faizlerini yükseltmesiyle ilgili iddialarını yanıtladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yazılı açıklaması şöyle:

“İddia edilen ilgili bankanın 22 Nisan 2019 tarihinde Sayın Zeki Çeler’in bakanlığı döneminde  bakanlığa göndermiş olduğu  yazılı talep üzerine  konu Sosyal Sigortalar  İdare Meclisi’nin  gündemine gelmiş ve 30 Nisan 2019  tarihinde Sayın  Zeki Çeler’in  bakanlığı döneminde  tüm seçenekler değerlendirilerek   ilgili bankanın faiz yükseltme  talebi   Sosyal Sigortalar İdare Meclisi tarafından kabul edilmiştir.

Ne kadar ilginçtir ki Şubat 2019 tarihinde boşalan Sosyal Sigortalar Dairesi  İdare Meclisi Başkanlığı’na  Sayın Zeki Çeler’in  bakanlığı süresince  atama yapılmamış, İdare Meclisi Başkanlığı  mevkii  boş kalmış ve başkanlığı  meclis üyelerinden  birisi geçici olarak sürdürmüştür.

Sosyal Sigortalar İdare Meclisi , günümüzün ekonomik koşullarının değişmesi ve banka  faizlerinin düşme eğilimine  girmesi  ile birlikte; ilgili  bankaya  söz konusu  kredinin  faizinde indirim yapılması yönünde  gerekli girişimi yapmıştır. “

Çeler cevap verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Zeki çeler ikinci bir açıklama yaparak iddiaları yanıtladı.

Çeler’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklaması

Ben yaş tahtaya basmam!
Dün gayet açık ve net yazdım, bir bakıyorum bugün, dün söylediklerimizi bazı takip etmeyenler, bugün hemen gelen cevapla laf yetiştiriyor. Ben zaten Nisan ayını dün yazdım, bankanın faizi artırdığını da yazdım. Dileyen dünkü yazıyı tekrar okuyabilir.
Doğru bilgiyi bir daha hatırlatalım. Sigortalar idari meclisinin faizi kabul edip etmeme gibi bir karar verme yetkisi yoktur, çünkü hale hazırda sözleşme mevcuttur, sigortalar idari meclisinin karar verdiği nokta, benim kendilerine bu faizi ödemektense peşin ödersek nasıl olur, bir defada kapansın sorusuna karşılık, yapılan hesaplama sonucu peşin ödeyemeyiz, taksite devam edilsin ancak bakanlık faizi indirme çalılmasına devam etsin karardır. Yani bakanlık müdahil olsun! İlgili kararın ekin de yazar sayın bakan. Buyurun ekiyle birlikte yayınlayın. Karara benim hemen ulaşmam mümkün değil ancak sizin bir telefonla ulaşmanız gayet mümkün.

Tekrar etmekte fayda var!
İki kardeş kurum dayanışması sergilenen bir durum bırakarak görevi devrettim!
Faizi artıran bankanın faiz oranını tekrar düşürmesi için İhtiyat sandığı dairesinin mevduattaki parasını çekmesi kararı ürettik, neden devam ettirmediniz onu açıklayın!
3 bankaya borç var, 2 si sözleşme gereği faiz artırımı yapma hakkına sahipken yapmıyor.
1’ i %26 ya çıkarıyor! Ve bunu ilk yaptığında “eğer artırırsanız bizde ihtiyat sandığının mevduatınızdaki parasını çekeriz” deyince vazgeçen fakat
Sigortaların faizini 2. kez %26’ ya çektiklerinde, buna karşılık İhtiyat Sandığının o bankanın mevduatında bulunan parasını, İhtiyat Sandığı olarak çekilmesi kararını yazılı birşekilde yönetim kurulu kararı olarak aldık! Bu karar var mı yok mu sayın bakan? Bu karar şu an uygulamada mı değil mi?
Cevap: benim dönemimde 1-2 mevduat faiz günü gelince çekildi! Ben gittikden sonra karar olmasına rağmen uygulanmadı!
NEDEN?
Bu kararı uygulamada tutsanız ve aynı mücadeleyi verseniz banka faiz artırımından vazgeçecekti, geçmese bile, bu şekilde devlet üzerinden kar elde etmeyi kendine kazanç bilen bir kurumla devlet çalışmaktan vazgeçmiş olacaktı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu