Yerel Haberler

KKTC’ye Türkiye tarafından iki tane jeneratör hibe edildi

Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’ye hibe ettiği iki jeneratör bugün ülkeye ulaştı. İki jeneratör bugün 10.00 raddelerinde Gazimağusa Limanı’na ulaştı. Toplam 50 megavatlık 2 jeneratör Gazimağusa Limanı’na geldi.

Elektrikte yaşanan üretim sıkıntısının giderilmesi için Türkiye Cumhuriyeti tarafından elektrik kurumuna hibe edilen toplam 50 Megavatlık 2 jeneratör bu sabah Mağusa limanına ulaştı.

Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Maliye Bakanı Sunat Atun jeneratörleri limana giderek teslim aldı.

Başbakan Ünal Üstel ile Maliye Bakanı Sunat Atun BRT’de yayınlanan ‘Haber Kritik’ programına katılarak bugün KKTC’ye ulaşan 2 Jeneratörle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ünal Üstel, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti tarafından KKTC’ye hibe edilen 2 adet 25 megavat gücündeki jeneratörün en geç 10 gün içerisinde de monte edileceğini ve enerji açığını giderilmiş olacağını belirtti.

Üstel, bugün limana ulaşan jeneratörlerin, en geç 10 gün içerisinde monte edileceğini, sonrasında ise enerji açığının giderilmiş olacağını belirtti. Başbakan Üstel, yakıt sorununun ise önümüzüdeki günlerde halkın gündeminden kaldırmak için çalışmaların sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Ünal Üstel, yakıt takviyesi konusunda Türkiye ile bir protokol imzalanacağını ve belirli aralıklarla yakıt takviyesinin yapılmaya başlanacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Sunat Atun da yapılacak çağdaş çalışmalarla söz verdikleri gibi KKTC’de elektrik enerjisi sorunu diye bir sorun kalmayacağını söyledi.

Yaz aylarında, öğle saatlerinde elektrik tüketiminin en yüksek olduğu noktada, üretilen elektriğin yüzde 57’sinin güneş enerjisi santrallerinden geldiğini anlatan Atun “bu da çeşitliliğin ikinci adımında ne kadar başarılı olduğumuzu ortaya koymaktadır. Şu anda bu şekilde mazot ve gaz santrallerine de 3. Kapsamlı enerji ve üretim çeşidini kazandırmış olacağız” dedi.

Atun, elektrik kurumunun 2 milyar TL’yi aşan borçlarının yapılandırılarak ödenmeye başlandığını, Anavatan’dan gelen 560 milyon TL’lik kaynağın doğrudan AKSA’nın hesabına geçirilerek borçtan düşürüldüğünü anlattı.

Sunat Atun, tüm bunların elektrikte sürdürülebilirliği sağlamak için olduğunu söyledi.

Üçüncü noktada yakıt tedarikinde, 2 senedir bir bunalım yaşanmakta olduğunu anımsatan Atun, bunun pandemi süreci ve yaz aylarında yakıt tüketiminin artmasıyla ilgili bir durum olduğunu belirtti.

Bu tarz sorunların devletler düzeyinde anlaşmalarla aşıldığını ifade eden Bakan Atun, kendilerinin de, Anavatan Türkiye ile devletler düzeyinde yapılan anlaşmayla Türkiye devlet kurumu olan TPIC ile anlaşma yoluna gittiklerini söyledi.

Atun, Elektrik kurumunda bu şekilde, hem fiyat, hem tedarik istikrarının oturacağını, enerji sorununun ise 2022 yılında kalıcı olarak ortadan kalkacağının altını çizdi.

Sürecin özellikle Başbakan Ünal Üstel’in liderliğinde ve kararlılığında ilerlediğini de belirten Bakan Atun, yeni jeneratörlerin tüm topluma hayırlı olmasını diledi.

Atun, “Bize bu güçlü desteği veren Anavatana en içten teşekkürlerimi iletmek isterim. Bu ,destekle bizim 2022 yılında enerji açığımız kapanmış olacaktır” dedi. Bundan sonra sıranın enerji arz güvenliğini daha da artırmakta olduğunu ifade eden Bakan Sunat Atun, bunun için de yeni projeler hazırlanmakta olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise halkımıza hayırlı uğurlu olmasını dileyerek Anavatan Türkiye’ye katkılarından dolayı teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu