Yerel Haberler

Başbakan, Çavuşoğlu’nu kabul etti.

Başbakan Ersin Tatar, KKTC’de temaslarda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.


Bugün öğleden sonra Başbakanlık’ta gerçekleşen kabulde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da yer aldı.


İlk sözü alan konuk bakan Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkına desteğini artırarak sürdüreceğini kaydetti.


Çavuşoğlu, UBP-HP hükümetinin TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yürüttüğü çalışmaları desteklediklerini belirtti.


Başbakan Ersin Tatar, Çavuşoğlu’nun kritik bir safhada ve spekülasyonlar varken adaya gelmesinin ve değerlendirmelerin birlikte yapılmasının önemli olduğunu kaydetti.
Tatar, uluslararası dengeler için dikkatli adımlar atılması gerektiğini vurguladı.
Hükümetin çalışmalarına ve Türkiye ile imzalanan işbirliği protokolüne de değinen Tatar, “Ekonomiyi istikrarlı bir ortamda geliştirmek temel hedefimizdir” dedi.

Görüşme sonrası açıklamada bulunan Çavuşoğlu, UBP-HP hükümetinin göreve geldiği günden bu yana, mali protokol de dahil Türkiye ile yakın çalışmalarını desteklediklerini belirterek, “Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ile beraber yürüttüğünüz çalışmalara, elimizden gelen desteği veriyoruz” şeklinde konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: “CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAKİ TOPLANTI FAYDALI OLDU”

Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen toplantıda, Kıbrıs sorunu ve doğalgaz konularını ele alma fırsatı bulduklarını belirten Çavuşoğlu, toplantıyı ‘faydalı’ olarak niteledi.

“BU ZİYARETİ UZUN SÜREDİR GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORDUM”

Çavuşoğlu, “Bu ziyaret uzun bir süredir gerçekleştirmek istediğim bir ziyaretti” diyerek, Başbakan Tatar’a, kendilerine zaman ayırıp, görüşme gerçekleştirdiği için teşekkür etti.

TATAR: “ZİYARETİN ÇOK ANLAMLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Çavuşoğlu’nun ardından söz alan Başbakan Ersin Tatar ise, gerçekleşen ziyaretin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, “Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmeler bağlamında bir takım spekülasyonların yapıldığı, yeni gelişmelerin yaşandığı şu günlerde, bu ziyaretin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum” dedi.

“TARİHİ İYİCE İNCELEMEDEN, TEHLİKELİ OYUNLARA GİRMENİN ANLAMI YOK”

1960 anlaşmalarından 1974’e kadar olan süreci çok iyi bildiğini, tarihi iyice incelemeden, geleceğe yönelik ‘tehlikeli oyunlara girmenin’ hiçbir anlamı olmadığını belirten Tatar, “Bizim, Kıbrıs sorunu konusundaki tavrımız, her şeyin somut ve kesin ifade edildikten sonra bir sürecin başlamasıdır. Sayın Akıncı ile yaptığımız görüşmelerde de, bu süreçte çok dikkatli olması gerektiğini ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

“TC’NİN GÖRÜŞÜNÜ ALMADAN ADIM ATILMAMALI”

Türkiye’nin her konuda görüşüne başvurulması gerektiğini söyleyen Başbakan Tatar, “Türkiye’nin görüşünü almadan, beraber hareket etmeden, herhangi bir adımın atılmaması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu