12345
Yerel Haberler

Bir Zamanlar Kıbrıs

Bugünkü yazımda 1 Nisan 2021 tarihinde Trt 1 de başlayan Bir Zamanlar Kıbrıs dizisini değerlendireceğim. Dizi başladığı ilk günden itibaren, olumlu veya olumsuz büyük bir yankı uyandırdı. Kimilerine göre harika olan bu dizi, kimileri için olumsuz yorumlara neden oldu.

Bana göre uzun zamandır adeta yaşadıkları şeye kör olunan, her türlü zorluk ve işkence çeken, hatta katliama uğrayan Kıbrıs Türk halkı için çok büyük bir şans oldu. Tabii ki bazı şeylerin duygusu ve hissiyatı yaşanmadan bilinmez ama bunu özellikle belirtmek isterim ki, o şanlı direnişi dizi sayesinde biraz da olsun yaşayabildik.

Temennim odur ki, Trt’nin uluslararası bir kanal olmasından dolayı bugüne kadar Kıbrıslı Türklerin yaşadığı zorlukları, çektiği çileleri uluslararası alanda duyurabilecek olmasıdır. Her dizide olduğu gibi bir takım aksaklıklar olabilir mi, tabii ki olabilir. Bunlar gayet doğaldır. Özellikle yazımda şive konusundan biraz bahsetmek istiyorum.

Dizide Kıbrıs şivesi kullanılsa güzel olur muydu, tabii ki çok daha güzel olurdu ama Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin nüfusu ve dizinin yayınlandığı Türkiye Cumhuriyeti’nin nüfusu bellidir. Eğer en basit örnekle dizide “Aç be oğlum o gancelliyi!” repliği geçseydi, buradaki çoğu insan anlasa bile Türkiye’deki çoğu insan anlamayacaktı. Bu bakımdan biraz anlayış gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Daha dizinin 2. bölümde olmasından dolayı çok da söylenilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum ama umarım Kıbrıslı Türklerin yaşadığı zorluklar, çileler uluslararası arenada güzel bir yankı uyandırır. Tabii ki ne bir dizi, ne bir film o günlerde yaşanan şanlı direnişi yansıtamaz ama okullarda tarihinden bir haber büyüyen çocuklarımıza, gençlerimize bilgileri olması açısından fayda sağlayacağını unutmamakta fayda var. Ve en önemli konulardan birinin ise, çekilen yapımın bir belgesel değil, dizi olduğunu unutmayalım. Neler olacağını ilerleyen bölümlerde hep birlikte izleyip göreceğiz.

Gerçek, çoğu zaman karartılır; fakat hiçbir zaman sönmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu