12345
Yerel Haberler

Başbakan Saner, gazetecilerin sorularını yanıtladı

Başbakan Ersan Saner, BRT’de yayınlanan Basın Odası programına konuk olarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Saner, Covid-19 vaka sayılarındaki artışı değerlendirerek, yeni bir kapanma olasılığına ilişkin, istatistiki verilere göre KKTC’nin diğer ülkelere oranla ciddi bir arttıda olduğuna vurgu yaparak, Kuzey Kıbrıs’ın iyi bir noktada olduğunu ifade etti.

Başbakan Saner Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nde şu anda 4’ü yoğun bakımda olmak üzere 66 hastanın tedavi gördüğün, 20 yatağın ise boş olduğunu belirterek, vakaların hafif semptomla geçtiğini aktardı.

Başbakan Saner,hükümet olarak gündemlerde kapanma olmadığına vurgu yaparak, Bulaşıcı Hastalıkları Üst Kurulun’nda gelecek hafta konu ile ilgili değerlerme yapacağını, hükümetin bu dğerlendirmleri de göz önünde bulundurarak bir karar üreteceğini ifade etti.

Hükümet olarak tercihlerinin kapanmama olduğunu kaydeden Başbakan Saner, kapanma nedeniyle insanlarda bir bıkkınlık olduğunu ancak tedbiri elden bırakmamak gerektiğini belirtti.

Girne Hastanesi ihalesinin iptaline ilişkin olarak da konuşan Başbakan, göreve geldiklerinde bu süreci önlerinde bulduklarını, yasal boyutta sıkıtnılarla karşılaştıklarının altını çizerek, iş sağlığı ve güvenliği nedeniyle firmaların ihaleyi sürdüremediğini anlattı.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda bakanlığı dönemindebir tüzük için çalıştığını da anımsatan Saner, tüzüğün tamamlanmasıyla yeni bir ihaleeye çıkılacağını söyledi.

Başbakan Saner  konuşmasından yapılan atamalara da açıklık getirdi.

Borç alınan bir dönemde yeni personel alımı yapılmadığını, bazı atamalar konusundaki sorunları ilgili bakanlıklarla görüştüğünü belirten Başbakan Saner, Hükümet ortaklarının hoşgörülü davranması gerektiğini, konumu gereği tüm kararlardan da kendisinin sorumlu olduğunu söyledi.

Başbakan Saner Hayat Pahalılığı ödeneğinin dondurulmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Saner, önceki dondurmanın bu ay maaşlara yansıyacağını dile getirerek, bunun 10.65 eklenerek yapılacağını anlattı.

Yıl sonuna kadar ödeneceklerin de yasaya bağlandığını kaydeden Başbakan, ancak ilk 3 aya bakıldığında toplanan ve harcanan arasında yüzde 30’luk bir fark olduğunu kaydetti.

Saner, bakanlıklara bağlı bütün harcamaları yüzde 10 azalttıklarını da hatırlatarak, HP’nin durdurulmasının yanı sıra bunun da B planının bir parçası olduğunu vurguladı.

TC’den gelecek hibe kalemindeki rakamların artmasıyla bütçede rahatlamalar olacağını ifade eden Başbakan Ersan Saner, Covid-19’un bütün dünyadaki ekonomiyi etkilediğini söyledi.

Saner, Fiyat İstikrar Fonu’nu kullanarak petrol artışlarını halka yansıtmadıklarını da kaydetti.

Protokolün şu anda Türkiye Cumhurbaşkanı’nın onayında olduğunu kaydeden Saner, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen kaynakla şu anda bölünmüş yol çalışmalarının yapılmaya başlandığını kaydetti.

Başbakan, Güney Kıbrıs’a geçişlere ilişkin olarak da konuşarak, geçiş kapılarının uzun bir süredir kapalı olduğunu, Güney’de son verilere göre 500’den fazla günlük hasta sayısı olduğunu anımsattı.

16 Ocak’ta Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun aldığı kararların geçerli olduğunu söyleyen Başbakan, çift aşılı ve antikorlu kişilerin adaya alınması gibi açılımlarla ilgili dünyada ılımlı bir hava olduğunu söyledi.

Saner, kararların Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda alınacağını da vurguladı.

Covid-19 aşılarıyla ilgili olarak da konuşan Başbakan, Güney Kıbrıs’a şu ana kadar 173 bin doz aşı ulaştığını, KKTC’ye ise 119 bin aşıgeldiğini ifade ederek, 40 bin aşının daha kısa süre içinde gelmiş olacağını belirtti.

Saner, ev karantinasıyla ilgili olarak ise; denetimin büyük önem arz ettiğini, Pazartesi itibarıyla Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nda bir düzenlemeye gittiklerini, denetimlerin artacağını söyledi.

Elektronik bilekliklerle ilgili protokolün imzalandığını, lansmanın Pazartesi yapılarak uygulamaya gireceğini de ifade eden Başbakan, bileklik taşıyan kişilerin nasıl kontrol edileceklerine dair detayları da paylaştı.

Evlerde kalacak olanlar için ayrı, otellerde konaklayacak olanlar için de bilekliklere farklı metrekare ölçülerinin yükleneceğini anlatan Saner, bileklik taşıyanların hareketlerinin bu şekilde izlenebileceğini anlattı.

Saner, “Elektronik denetim bu nedenle çok faydalı olacak. Bileklikler, temaslı vatandaşlar ve ikamet izni olanlara takılacak. Kapalı turizmle gelecek olanlara takılacak. Pozitif hastalar bu uygulamaya dahil olmayacak. İlgili şirket de tüm ilçelerde kontrol yapabilecek.” dedi.

Vaka sayılarında ciddi bir artış olması durumunda 12 Nisan tarihinin tekrar gözden geçirilebileceğine de işaret eden Saner, ancak hedefin 12 Nisan olduğunu söyledi.

Turizm çalışanlarının sıkıntılarını bildiklerini, ancak açılımın bulaşı artırması durumunda tamamen kapanmanın yeniden gündeme gelebileceğini anlatan Saner, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun kararlarına göre adım attıklarını söyledi.

Eğitim öğretim yılının devamını da değerlendiren Saner, 10 bin 500 öğrencinin adaya geldiğini, rektörlerle yapılan çalışmalar sonucu bu açılımın yapılabildiğini belirtti.

Okulların açılması için ortaya konulan şartların önemli olduğunu dile getiren Başbakan, gelecek 40 bin aşıyla 50 yaş grubundaki öğretmenlerin aşılanabileceğini vurguladı.

Saner,12’nci sınıfların açıldığını, ilgili sendika başkanlarıyla öğretmenlerin okula gitmesini sağlamak adına görüştüklerini ve 50 yaş ve üzerinden başlayarak aşılamaya gidilmesinin hedeflendiğini kaydetti.     

Eğitimin son bir buçuk yılda on-line sürdüğünü, sınavlarla ilgili çalışmaların devam etttiğini anımsatan Saner, alınacak kararların gelecek haftalarda halkla paylaşılacağını belirtti.

“Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisiyle ilgili görüşü de sorulan Başbakan Ersan Saner, bunun, bir senarist tarafından yazılan bir dizi olduğunu, AKPA ve Avrupa Parlamenetosu’nda Rumların Kıbrıs sorununun 1974’te başladığı algısı yarattıklarını anlattı.

Asıl sorununun bunun çok öncesinde başladığının dizide gösterildiğini ve bilmeyenlerin de bunu böylelikle öğrendiğini kaydeden Saner, bunun tarihi bir belgesel değil bir dizi olarak algılanması gerektiğini belirtti.

Dr. Fazıl Küçük’e yapılan hakaretlere karşı, hem kendisinin hem de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın gerekli mercilere gerekli tepkileri verdiğini ve bu yönde açıklamaların yapıldığını anlatan Saner, bu taleplerinin karşılanacağını düşündüğünü belirtti.

Seçim konusunu da değerlendiren Başbakan Saner, bir milletvekili için ara seçime gidilmesi durumunda 8-10 milyonluk bir harcama gerekeceğini ifade ederek, bunun meclis aritmetiğini de değiştirmeyeceğini belirtti.

Bu konuda bir Ad-Hoc komite gerektiği görüşünü dile getiren Saner, parti hukukçularının bu konuda çalıştığını, 15 gün içinde bir erken seçim tarihinin çıkmış olacağını kaydetti.

Nisan sonu Cenevre’de yapılacak görüşmeyi de değerlendiren Saner, geçen süre içinde Rum tarafının anlaşmak için bir adım olmadığını dile getirerek, bu çerçevede bir Cumhurbaşkanlığı seçimi geçtiğini söyledi.

Bir adayın iki ayrı devlet, diğerinin de federasyon istediğini anlatan Saner, 1958’den bu yana yaşanan sıkıntılar ve görüşmeler olduğunu, ancak Kıbrıslı Türklerin iradesine paralel bir görüş olmadığı takdirde Cenevre’den bir sonuç beklemediğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu