Yerel Haberler

Narenciyede Kesim Zamanı Geldi, İşçiler Geldi mi?

Ulusal Birlik Partisi Lefke Milletvekili Aytaç Çaluda narenciye kesim zamanının geldiğini, mevsimlik işçi meselesinin bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade etti.

TV Güneş’te yayınlanan “Kürsü” programına katılarak Hakan Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan UBP Lefke Milletvekili Aytaç Çaluda’nın gündeminde narenciye vardı.

“SÜRATLE ÇÖZÜM BULUNMALI”

Narenciye sektörünün “altın sektör” olduğuna vurgu yapan Çaluda, narenciyenin ciddi oranda katma değeri olduğunu ve yılda 120 bin civarında narenciye ürünlerinde ihracat yapıldığını anımsattı. Bu ürünlerin kesiminin yıllardır Türkiye’den gelen sezonluk olarak 6 aylığına gelen işçilerle yapıldığını ifade eden Çaluda, artık kesim zamanının geldiğini ve artık işçilerin yavaş yavaş ülkeye gelmelerinin gerektiğini vurguladı.  Yeni yıldan sonra ihraç ürünlerin kesiminin başlayacağını dile getiren Çaluda, 1500- 2000 arası iş gücüne ihtiyaç duyulduğunu belirterek, pandemiden dolayı henüz işçilerin gelemediğini, bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Çaluda, “ var olan yurtlarda bu insanlar halkın içine karışmamak kaydıyla gelmelidirler, zaten bu insanlar sabah çıkıyorlar bahçeye gidip çalışıyorlar ve bütün gün yoruluyorlar, gece gelip evinde sobasını yakıp evinde vakit geçiriyorlar dışarıda çıkmıyorlar. Ek olarak da bilinçlendirilir, hijyen kurallarına uyulması  yönde bilinçlendirme yapılırsa bana göre bir sıkıntı olmayacaktır, ne yapıp ne edip bir karar verilmesi gerekiyor, gerekiyorsa gerekli kontraktörlere destek vermeli devlet de birtakım katkı koymalı ve uygun koşullarda kalabilmelerini sağlamaları ve insanları getirmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMET BUNU ÇÖZMEK ZORUNDA”

Türkiye’den bu işçilere getiremezsek bu ürünler dalda çürüyecek mi?” sorusuna “kritik bir durumla karşı karşıyayız” diye cevap veren Çaluda, “İnşallah bu sorun çözülür diye düşünmekteyim, İlgili bakanlıklar oturup karar üretmeleri gerekiyor, artık bu günlerden itibaren bu işleri gelmesini sağlamaları gerekiyor, çünkü çok büyük bir zarar görmüş olacağız hem üretici hem de ülke ekonomisi büyük zarar görecek işçiler bugünden gelirse 10 güne yetiştirilir artık işçilerin 5-10 gün içerisinde gelmeleri sağlanmalıdır ilgili bakanlarla görüştük daha yeni koltuklarını oturdular bu sorunları aktardık ilgili Birlik örgütleri ile de görüştük narenciye örgütleri var hepsi basında sorunlarını dile getiriyorlar bu sorun çözülmek de çözmekte hükümetin görevi bana göre hükümet bunu çözecek, çözmek zorundadır başka alternatifimiz yok” ifadelerine yer verdi. Çaluda sözlerini şu şekilde noktaladı; “Hükümetin karar alması gerekiyor, Bu karantina ücretleri kim tarafından nasıl ödenecek, işçinin hakkı yenmemesi gerekiyor, konuştuğumuz kontraktörler var, onlar açıkçası devletten bekliyorlar, narenciye üreticiler birliği  artık oturup hükümet yetkilileri uzlaşacaklar ve çok hızlı karar vermeleri gerekiyor”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu