Yerel Haberler

Demir’den “Yangına Müdahale” Eleştirisi

Eski Orman Dairesi Müdürü İrfan Tansel Demir, geçen hafta sonu çıkan yangında söndürme yöntemini eleştirerek, yangına “Dağınık Afgan Ordusu Gibi” müdahale edildiğini söyledi.

Katıldığı televizyon programında geçen hafta sonu Tepebaşı bölgesinde meydana gelen yangına ilişkin soruları yanıtlayan Eski Orman Dairesi Müdürü İrfan Tansel Demir, müdahaledeki eksikliklere dikkat çekti.

“Bıraktığımız Noktadan Hiç İleri Gidememişiz”

Çıkan yangınla eko sistemin yok olduğunu vurgulayan Demir, yangınların yüzde 98 insan kaynaklı çıktığını belirtti ve böylesi havalarda riskin arttığını vurguladı. “Bir yangın başladıktan sonra kendi enerjisini oluşturur, sonrasında kontrol etmek çok zordur” ifadelerini kullanan Demir, “Biz de zamanında bu tür yangınlarla mücadele ettik. Maalesef bizim bıraktığımız noktadan hiç ileri gidememişiz, daha da kötü olmuşuz. Ciddi şekilde organizasyon bozukluğu vardı. Bu işler plan ister, kriz komitesi ister” diyerek müdahale şeklini eleştirdi.

“Dağınık Afgan Ordusu Gibi Yangına Müdahale Edildi”

Yangına müdahale şeklini Afgan Ordusuna benzeten Demir, “Herkes kendi başına müdahale etti. Dağınık Afgan ordusu gibi yangına müdahale edildi. Çok üzüldüm. Yangın söndürmek profesyonel ekip işidir, organize işidir. Eğer organize olamazsanız, gücünüzü kullanamazsanız yangını söndüremezsiniz. Yangında bu aksaklıkları gördüm. Orman dairesi müdürü ekibin başıdır, makamı ne olursa olsun herkes müdüre tabidir. Bunlar da tek elden şekillendirilerek plan yapılır. Gördüm ki böyle şeylerle uğraşılmadı. Yangın neredeyse kendi kendine söndü” şeklinde konuştu.

“Alt Yapı Var Ama İrade Yok”

Kamera sistemi ile ilgili de konuşan Demir, kamera sistemini 2010 yılında kurup devrettiğini ancak şu an çalışmadığını kaydetti. “Sistem sürdürülmedi” diyen Demir cihazların şu an çalışmadığını söyledi. Yangın söndürmede personelin de önemli olduğuna dikkat çeken Demir, “Kamera sistemi 2010 yılında kurdum devrettim. Şu an çalışmıyor. Sürdürülemedi. Devriye derseniz orman dairesinin ekipleri var. Bunların görevi yangına karşı beklemektir. Oluşturulan ekipler eskiden insan hareketi azdı, idare ediyordu, günün şartlarında yetersiz. Günün şartlarında eğitimli insanlarla yangın söndürebilirsiniz. Sokaktan aldığınız biri ile yangın söndüremezsiniz. Bu cinayettir. Yangına giden çok eğitimli olmalı ki hem kendini korusun hem yangını söndürsün. Şu anki uygulama maalesef eş dost statüsüyle oluyor. Ülkede profesyonel ekiplerle olmalı. Alt yapı var ama irade yok. Bu işler nereye kadar gidecek göreceğiz?” dedi.

Kameralar Hakkında..

Demir 16 kamera ile gözetleme yaptıklarını söyleyerek, sözlerini şu şekilde noktaladı; “Ada genelinde 15+1 kamerayla yangınları gözetleme yapıyorduk. Ateşe dumana duyarlı ürünlerdi. Sistem odası vardı. 24 saat takip edilirdi, sistem alarm verirdi. Ben devrederken bütçeyi de ayarladım ama yıldırımdan zarar gördü bir cihaz. Bütçe sağlanamadı, kapandı. İrade olması lazım. 6 milyonluk projeydi, hayata geçirdik, görevden ayrılırken bütçesini oluşturup verdik, ama kapandı.”  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı