Yerel Haberler

Komutanların KKTC’deki temasları sürüyor.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile KKTC’deki temasları sürüyor.

İlk defa bir Milli Savunma Bakanı’nın TSK’nın komuta kademesi ile KKTC’ye yaptığı ziyaret olarak tarihe geçen program kapsamında, Bakan Akar ve komutanlar, askeri birliklerde denetleme ve incelemelerde bulundu.

İlk olarak Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Karargahı’na giden Bakan Akar, Onur Kıtası’nı selamladı, şeref salonu ve müzeyi gezdi, brifing aldı.

SON DÖNEMDEKİ GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ

Bakan Akar ve komutanlar, daha sonra Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Karargahı’nda birlik komutanları ile bir araya geldi. İki saatten fazla süren toplantıda, Ada’da son dönemdeki gelişmeler ele alınarak, askeri faaliyetler masaya yatırıldı.

Toplantı sonrasında Bakan Akar ve beraberindekiler, Alevkayası Kışlası’ndaki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komando Alayı’na geçti. Komandolar ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Özel Görev Kuvveti tarafından müşterek gerçekleştirilen pusu ve yakın muharebe eğitimlerini denetleyen Bakan Akar, dağcılık eğitimi faaliyetlerini de izledi.

Komuta kademesi Kıbrıs'taki birlikleri denetledi

Meskun mahal ve yakın muharebe atışlarında tam isabetle hedefler vurulurken, dağcılık eğitimi kapsamında geçilen sarp arazinin ardından askerler, “Komando Andı”nı okudu.

Mehmetçik’in, KKTC’li askerlerle sıcaklığın 40 dereceyi aştığı bir ortamda gösterdiği başarılı performans, Bakan Akar ve komutanlar tarafından takdirle karşılandı.

KAPALI MARAŞ HAVADAN DENETLENDİ

Bakan Akar ve TSK’nın komuta kademesi, öğle yemeğini komandolarla karavanadan yedikten sonra Komutanlık’tan ayrıldı. Daha sonra Maraş Emniyet Komutanlığı’nda brifing alan Bakan Akar ve beraberindekiler, Kapalı Maraş bölgesinde helikopterle havadan ve karadan incelemelerde bulundu.

Buradan Paşaköy’deki 28. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı’na geçen Bakan Akar ve komutanlar, personelle bir araya geldi. TSK’nın 1974’ten beri Ada’daki mevcudiyetini koruduğunu belirten Bakan Akar, “Temel amacımız, ayrılmaz bir parçamız olan Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin buradaki varlıklarını ve güvenliklerini sağlamak. Bunu devam ettirmek için elimizden gelen neyse bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya kararlıyız.” diye konuştu.

Komuta kademesi Kıbrıs'taki birlikleri denetledi

“KOMŞULARIMIZ AKILLARINI BAŞLARINA TOPLASIN”

“45 yıl önce bakış açımız, çalışmamız, ana fikrimiz neyse bu aynen devam ediyor ve edecek.” diyen Bakan Akar, bundan kimsenin şüphe duymaması gerektiğini söyledi. Haksızlığa asla göz yummayacaklarını vurgulayan Bakan Akar, “1974-2019, TSK’nın konumu, duruşu, anlayışında hiçbir değişiklik yok. Biz gerçekten Ege’de, Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs’ta barıştan, iyi komşuluktan yanayız. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere biz çok samimi ve ilkeli konuşuyoruz, söylediklerimizin arkasındayız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye ait sondaj gemilerinin çalışmalarını sürdürdüğünü, TSK’nın en etkili unsurlarından Deniz Kuvvetleri Komutanlığının da bu gemilerin faaliyetlerini desteklediğini vurgulayan Hulusi Akar, “Biz ‘barış’ dedikçe bu zafiyet gibi, ‘Gerektiğinde hakkımızı alır, herhangi bir oldubittiye müsaade etmeyiz’ dedikçe de tehdit gibi algılanıyor. Dolayısıyla komşularımızın akıllarını başlarına toplamaları, olaya objektif bakmaları lazım.” dedi.

Komuta kademesi Kıbrıs'taki birlikleri denetledi

“KIBRISLI KARDEŞLERİMİZİN SİYASİ EŞİTLİĞİNİ BİR KENARA BIRAKAMAYIZ”

Bakan Akar, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine uygun, geçmişten ders alarak hareket etmelerini beklediklerini belirterek, “Yunanistan’da kurulan yeni hükümetin olaylara daha objektif yaklaşmasını, geçmişten ders çıkararak bakmalarını, olayları çözümsüz hale getirmeyi değil, çöze çöze gitmeyi bir ilke olarak kabul etmelerini bekliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’yi bölge barışı, istikrarı ve refahı için önemli bir teminat olarak nitelendiren Bakan Akar, şunları söyledi: “Garanti ve ittifak anlaşmaları doğrultusunda her şeyi yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bunları kimse sulandırmaya kalkmasın, bu mümkün değil, bu gerçekten beyhude bir gayret olur. Garanti ve ittifak anlaşmalarından vazgeçmek veya sulandırmak gibi birtakım girişimlerin hiçbir sonuç vermeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz. Kıbrıs bizim milli davamız. Herkes bunu bilsin, kimse hata yapmasın. Kıbrıslı kardeşlerimizle kader birliğimiz var. Dolayısıyla Kıbrıslı kardeşlerimizin siyasi eşitliği ve güvenliği vazgeçilmez iki temel unsur. Hiçbir zaman biz Kıbrıslı kardeşlerimizin siyasi eşitliğini ve güvenliğini bir kenara bırakmayız. Garantörüz biz. Garantörlük hak ve sorumluluklarımızı bugüne kadar eksiksiz, aksaksız yerine getirdik, bundan sonra da getirmeye kararlıyız. Bunu yerine getirebilmek için de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ada’daki varlığı şart, bunu da herkes böyle bilsin.”

Bakan Akar, sözlerinin sonunda Mehmetçik ve ailelerinin Kurban Bayramı’nı kutladı.

Komuta kademesi Kıbrıs'taki birlikleri denetledi
Komuta kademesi Kıbrıs'taki birlikleri denetledi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu