Yerel Haberler

“Siz Kapattınız, Biz De Kapatıyoruz Diyebilmeliydi”

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tek taraflı aldığı 4 sınır kapısını kapatma kararına daha sert yanıt verilmesi gerektiğini ifade eden Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Yasemin Öztürk, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın attığı adımın samimi olmadığını ifade etti ve “Siz kapattınız, biz de kapatıyoruz diyebilmeliydi” ifadesine yer verdi.

TV Güneş ekranlarında yayınlanan “Kürsü” programına katılarak Hakan Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Yasemin Öztürk, Güzey Kıbrıs Rum Yönetiminin 4 sınır kapısını tek taraflı olarak kapatmasına tepki göstererek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın verdiği tepkinin de yetersiz olduğunu ifade etti.

“ATTIKLARI ADIMLA İYİ NİYETLİ OLMADIKLARINI GÖSTERİYORLAR”

“4 kapıyı kapatırken KKTC’den her hangi bir makamla görüşme olmadı, bizi hiçe saydılar, bizi muhatap almadılar” diyen Öztürk, “Bu şekilde bizim onlarla anlaşma yapmamız bekleniyor. Nerede iyi niyet var?” diye sordu. Öztürk, Güney Kıbrıs’ın “tek taraflı biz yaparız, bu adanın sahibiyiz” düşüncesinde olduklarının altını çizerek, kapıların kapanmasında KKTC’nin görüşünün alınmadığını söyledi. Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü; “Yaptıkları olay tek taraflı siyasi bir adım. Virüsü bahane ettiler. Atılan adım iyi niyetli olmadıklarını gösteriyor. Biz nasıl masaya oturalım? Hep iyi niyetli olan biziz. Böyle ciddi bir konuda en azından bizimle görüşüp birlikte karar verilirdi.”

“SİZ KAPATTINIZ, BİZ DE KAPATIYORUZ DİYEBİLMELİYDİ”

Atılan adım karşısında daha farklı bir tepki verilmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Anastasiadis ile yaptığı telefon görüşmesinin yetersiz olduğuna dikkat çekerek, “Biz de daha sert söylemlerde bulunmalıyız. Sayın Akıncı’nın araması değil sadece, daha sert olmalıydı. Samimi bulmuyorum, seçim var, ben gerekeni yaptım diyor. Siz kapattınız ben de kapatıyorum diyebilmeliydi. Araması yetmez. Biz bu kadar iyi niyetli olduğumuz sürece Güney Kıbrıs bizi sömürmeye devam edecek. Her masaya oturduklarında bizden daha çok şey koparmak istemişlerdir. Karşılığında şunları veriyorum demiyorlar. Bizim ne istediğimize karar vermemiz lazım. Bunları yapmadığımız sürece ezilmeye mahkumuz. Bizi istemeyen tarafı nasıl oturtabiliriz? Biz ne istiyoruz, ne konuşmamız lazım. Siyasetteki şahıslar değiştikçe politika değişmemeli” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu