Yerel Haberler

Memur terfilerine yeni düzenleme kabul edildi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin gündemindeki Kamu Çalışanları Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi onaya sunuldu. Tezkere, oybirliği ile kabul edildi. 


Tasarı üzerine Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu söz aldı. Amcaoğlu, yasa değişikliğinin 47\2010 yasası ile 7\79 sayılı yasa tahtında kamuya giren çalışanlar arasındaki adaletsizliğin ve sıkıntının giderilmesi için hazırlandığını söyledi.


Amcaoğlu, “47\2010 yasası tahtında istihdam edilenlerin terfi için 7 yıl çalışma koşulu, sınav için de 70 puan şartı var.  7\79 sayılı yasada terfi için 3 yıl çalışma, 50 puan yetiyor. Düzenleme bu konuda oldu” dedi.


ŞAHALİ
CTP milletvekili Erkut Şahali de söz aldı. 
Şahali, “Bu yasa 2010’da UBP tek başına iktidarken geçti. Yasa kimin zamanında geldi, oydu, buydu demek yerine halktan özür dileyin. 47\2010 sayılı yasa bu toplumda derin yaralar açtı. Yaratılan felaket palyatif dokunuşlarla yok edilemez. Gerçekler acıdır. Bu garabeti el birliği ile temizlemeliyiz.” dedi.


Şahali’nin bu açıklaması ile Genel Kurul’da sesler yükseldi. Özellikle iktidar kanadı, Şahali’ye tepki gösterdi. 


Şahali’ye yerinden cevap veren Amcaoğlu, “Çarşı grubu gibi her şeye karşı çıkıyorsunuz Sayın Şahali. Bana ne zaman özür dileyip dilemeyeceğimi siz söyleyemezsiniz” dedi.

Bütçede 2 milyarlık bir açık olduğunu söyleyen Erkut Şahali, bu düzenlemenin mali hesaplamasının ne olduğunu sordu.


Şahali, kamuda yaşanan tüm sorunlara Kamu Reformu ile çare bulunabileceğini vurguladı.


ÖZYİĞİT
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de söz aldı. 
Özyiğit, “Şimdi bir düzeltme yapılıyor. Bu adım doğru… Terfilerde izlenecek mekanizma için adım atıldı. Peki, tek sorun terfiler mi? Özelleştirme Yasası’nın düzeltmesi nerede? Bir sürü alanda ciddi adaletsizlikler var…Kamu reformu ile bütün adaletsizlikleri ve eşitsizlikleri giderelim” dedi.

Kendi ayaklarımız üzerine nasıl durabiliriz? Biz bunu yapmak isterken bize çelme takıldı. Bu ülkede kaynak da vardır. İrade de olsun. Kamu reformu da bunun için önemlidir. Bu reformu Meclise getirin.” dedi. 


AMCAOĞLU, ŞAHALİ’YE “HADDİNİZİ AŞMAYIN” DİYEREK SESLENDİ
Yeniden söz alan Maliye Bakanı Amcaoğlu, “Devletin sürekliliğine inanın. CTP 47/2010’u hazırladı, geçiremedi. Hükümetten gittiniz. UBP iktidara geldi ve bunu geçirdi. Lütfen geçmişinize sahip çıkın” dedi. 


Amcaoğlu, Şahali’ye “Haddinizi aşmayın” diyerek seslendi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu