Yerel Haberler

“Türkiye İsteseydi, O Dönemde İlhak Ederdi”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yaptığı açıklamada öne çıkan “ilhak” başlığı ile ilgili “Türkiye 1974 harekâtı sonrası esaretten çıkan Kıbrıs Türk halkını kendine bağlayabilirdi, Eğer ilhak düşünseydi, sorgusuz sualsiz, süre içinde yapılırdı, yapmadı” ifadelerini kullandı.

Katıldığı TV programında tarihi süreci hatırlatarak önemli değerlendirmeler yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un gündeminde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları vardı.

“BİR SEÇİM MERAKIDIR DA GİDİYOR”

Bakan Taçoy, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 5 yıl hiç bir şey yapmadığını, seçim geldiğinde de Türkiye’yi eleştirerek puan kazanma arzusuyla adım attığını ifade ederek, “Bir seçim merakıdır gidiyor” diyerek tepki gösterdi. Akıncı’nın “Hatay” örneğini verdiğini anımsatan Taçoy tarihi süreci şu şekilde anlattı; “Hatay Fransız himayesi altındaydı. O dönemde Türkiye’nin içinde bulunduğu durum belliydi. Hatay, işgalden bıkmış ve kendini güvende hissedeceği Türkiye’yi gördü ve karar verdi.”

“EĞER İLHAK DÜŞÜNSEYDİ, SORGUSUZ SUALSİZ, SÜRE İÇİNDE YAPILIRDI.”

Bu açıklamanın sonunda Kıbrıs Türkü’nün tarihi sürecine de değinen Taçoy, “Kıbrıs Türkü İngiliz sömürgesinde yaşadı, sonrasında Cumhuriyet kuruldu ve can korkusu yaşandı, 74’te harekâtla birlikle Türkiye’nin yaptığı müdahaleden Kuzey Kıbrıs, Türkler tarafından yaşanan bir mekân olduğu ortaya çıktı” diyerek, o dönemde dahi Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ı Türkiye’ye bağlamadığını söyledi ve şu ifadelere yer verdi; “Türkiye o zaman isteseydi, o esaretten çıkan Kıbrıs Türk Halkını, gelinen aşamada kendine bağlamayı de becerebilirdi. Türkiye bunu yapmadı. Türkiye, Kıbrıs Türk halkını, kendi içinde idare etmesini sağlamaya çalıştı ve destek verdi. Sonrasında Kuzeyde Cumhuriyet kuruldu ve bunu tanıyan tek Ülke Türkiye oldu. Bunun dışında kimse KKTC’yi tanımadı. Eğer ilhak düşünseydi, sorgusuz sualsiz, süre içinde yapılırdı.”

“SEÇİM KAZANMAK UĞRUNA BUNU KONUŞMAK AYIPTIR”

Taçoy, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Annan planında kendine destek verenin kim olduğunu unutmaması gerektiğini de söyleyerek, “O gün bu insanlar kötü değildi de şimdi mi kötü oldular?” diye sordu. “Bu adanın gerçekleri içinde Kıbrıs Türk halkı kendi içinde büyümek ve dünya dilini konuşmak zorunda. Sayın Akıncı’nın federasyon tezinin çöktüğünü kaçıncı kez görüyoruz” diyen Taçoy, “Seçim kazanmak uğruna bunu konuşmak ayıptır, halka yapılan kötülük halkı uçuruma itmek halkın hak ettiği davranış değil. Akıncı bilmeli ki varsak ve burada yaşıyorsak, buna bize sahip çıkan Anavatan Türkiye sayesinde geldiğimizi unutmasın” dedi.

TAÇOY TÜRKİYE’YE DE SESLENDİ

Bakan Taçoy Türkiye’ye de seslenerek, “Türkiye’ye de seslenmek gerekir. Sizi sayın Akıncı’nın sürüklediği noktaya gelmeyin. Seçimi kazanmak uğruna menfaatleri uğruna Türkiye ve başka yerlerle tartışmak onun şiarıdır” dedi.

“AMAÇ BELLİ BAŞLI OYLARI TOPLAMAKTIR”

Program sunucusunun Akıncı’ya desteklerin kaynağının sorması üzerine de Taçoy yine tarihi sürece atıfta bulunarak şu cevabı verdi; “Kıbrıs Türk halkı 1500’lü yıllardan beri badirelerden geçmiş, İngiliz kolonisinden sonra da Rum zulmünün yarattığı felaketleri yaşamış bir halk. Bundan dolayı kendine ait olan şeye zarar gelmesini istemez. Şu anki görünüşte siyasette ön plana çıkıyor. Bu kalıba girişlerse bu ses çıkacak. Amaç belli başlı oyları toplamaktır. Yüzde 35 oy iddia ediliyor, Akıncının CTP adayı ile eşit bir oyda seyretmesi tuhaf. Aslan payı CTP’nin küçük payı da Akıncı’nın kanadı. Ama eşit gibi görünüyor. Bu tarz politikalarla hangisi öne çıkacak? CTP liberal söylemlerle o kanadın dışına çıkmış durumda. Akıncı da buna oynamak istiyor. Burada dikkatli olunması lazım”

“HEDEFİMİZ FİYATLARI DEĞİŞTİRMEMEK”

Ekonomik konularda da değerlendirme yapan Bakan Taçoy, Yapılan ve yapılacak olan işlerde zam yapmamaya çalışıyoruz dedi. Elektrik ile ilgili açıklamasında da şu ifadelere yer verdi; “3’lü tarife uygulandı, saat dilimleri paylaşıldı. Enerji talebi 18,30’da pik yapıyor. En pahalı dilim. Burada kullanılan enerji en pahalı enerji. Elektriğin fiyatı değişmedi, zamlandığını söylüyor. Kullanım zamanlarını iyi planlamak lazım. Hedefimiz fiyatları değiştirmemek. Yılsonuna kadar aynı kalması için çalışıyoruz. Bunların verisi olarak finansal maliyeti düşürmek için düşük faizli krediye başvurduk, bu bize yıl içinde yaklaşık 13 milyon tasarruf sağlıyor. 13 milyon kurum için bir aylık maaş demektir. O tasarruf eşittir bir aylık maaş.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu