Yerel Haberler

“Açıklamaları Seçim Korkusuyla Yapıyor”

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Ersan Saner, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yaptığı açıklamayı değerlendirerek, Akıncı’nın bu açıklamaları seçim korkusuyla yaptığını ifade etti ve “Sol taraftakilere fark atmaya çalışırken yaralar açmamaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

BRT ekranlarında Aziz Karaaziz’in konuğu olan ve soruları yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Ersan Saner’in gündeminde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İngiliz gazetesine verdiği röportaj vardı.

“YARALAR AÇMAMAYA DAVET EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından yapılan açıklamanın talihsiz bir açıklama olduğuna vurgu yapan Saner, “Barış Pınarı harekâtını, Kıbrıs Barış Harekâtıyla özdeşleştirmişti, şimdi de Hatay konusunu gündeme getirdi. Öyle bir konu ne gündeme geldi, ne tartışıldı” ifadesini kullandı. Saner, kişisel tahmininin, Akıncı’nın, soldaki rakibine fark yaratmak için böyle açıklamaları tercih ettiğini ifade ederek, “Bu açıklamaları seçim korkusuyla yaptığını düşünüyorum. Sol taraftakilere fark atmaya çalışırken yaralar açmamaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

“52 YILDIR ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ YAŞATAN GÜNEY KIBRIS”

Konuyu Kıbrıs Meselesine bağlayan Saner, Kıbrıs meselesinin çözümsüzlüğünün temelinin Rumların bir şey paylaşmak istememesinden kaynaklandığının altını çizerek, “Bu süreç Enosis ile başladı, Ozmosis ile değişti, şimdi de bunu farklılaştırarak adada bütünleştirici çabalardan çok farklı yaklaşımlarla bunu yapmaya çalışan Rumlardan bahsediyoruz. Bunlar süreçte isim değiştiriyor ama hedefleri tek; “Adayı Yunanistan’a bağlamak” ifadelerine yer verdi. Saner, Akıncı’nın ısrarla savunduğu tez olan federasyon ile ilgili değerlendirmede bulunarak, Kıbrıs Cumhuriyeti kurulduğunda federasyon olarak kuruldu ve Kıbrıslı Türkler silah zoruyla kovuldu. O dönemde BM tarafından alınan kararla Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Cumhuriyetin tanınması oldu. 1964’te alınan bu karardan dolayı Rumlar Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sahibi olarak görülüyor. Bir federasyon yaşadığımız dönemde, ölümle burun buruna yaşadık. Biz de federasyon için görüşmelere oturacağız. Ancak farkımız şu; 52 yıldır çözümsüzlüğü yaşatan Güney Kıbrıs” dedi.

“END GAME, EROĞLU’NUN ORTAYA KOYDUĞU KARARLILIKTIR”

Saner, 11 şubat belgesini de masaya yatırdığı programda, Birleşmiş Milletler altında yapılan tüm görüşmelerin federasyon görüşmesi olduğunu hatırlattı ve Anstasiadis’in masaya getirilemediğini, il seçildiği tarihte ülkesinde ekonomik zorluk var diye reddettiğini, sonrasında da masaya dönmek için belge istediğini söyledi. Bunun sonunda ‘end game’ olacağı için imzaladığını da kaydeden Saner, “bugün ve yarın görüşeceksek artık yeter, sonun olması lazım. ‘End game’, Eroğlu’nun ortaya koyduğu kararlılıktır. 11 Şubat belgesi bundan dolayı imzalandı. UBP bu anlaşmayı duruş koyarak imzaladı, yine aynı noktadayız. ‘End game’i oynayacağız. Bir federasyona gideceksek egemenlik halklara ait olacak. bir şey olursa bir 50 yıl da harcamayalım.” İfadelerine yer verdi.

“TOPLANTILARIMIZ MİTİNG HAVASINDA GEÇİYOR”

Seçim hazırlıkları ile ilgili de açıklama yapan Ersan Saner, seçim kampanyasını Genel Merkez ve Genel Sekreterliğin yürüttüğünü söyledi. “Dolayısıyla Bakan arkadaşlar görevinin başında” diyen Saner, kitle toplantılarına değindi. Saner, “ Sayın Başkanımızın ilanından önce gezilerimiz vardı. Burada Cumhurbaşkanımızın üyelerimizle buluşması için başlattığımız toplantılarımız miting havasına dönüştü” diyerek, “Bu, partimize ve partililerimize güven sağladı. Şu anda da Genel Sekreterlik olarak seçimin en ayrıntılarına kadar ince eleyip sık dokuyoruz. UBP’nin tek hedefi Cumhurbaşkanlığını almak” şeklinde konuştu.

“HALKIMIZ İKİNCİYİ BELİRLEYECEK”

Ulusal Birlik Partisi’nin adayının ilk turda birinci olarak çıkacağını vurgulayan Saner, tekrar Akıncı’nın açıklamalarına atıfta bulunarak, “ikinci tura kim kalır telaşından ki Akıncı bu açıklamayı yaptı. Solda ikinci adayın kim olacağı tartışılıyor. Soldaki rakibimizi halkımız bizim için belirleyecek. Bu seçim sürecinde demokratik biçimde geçmesini diliyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu