Yerel Haberler

Maraş bölgesinde sosyal konut projesini tamamladık

Baybars, “Sosyal konut projesiyle, sadece kırsal kesimde yaşayan gençler değil, kentte yaşayan gençler de ev sahibi olabilecek” dedi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Radyo Güven’de yayınlanan ‘Günün Nabzı’ programında Bakanlığının icraatlarıyla ilgili bilgi verdi.

Baybars, Bakanlığının çalışmaları arasında yer alan Sosyal Konut Projesiyle; sadece kırsal kesim alanında yaşayan gençlerin veya düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olması için değil, kentte yaşayan ve ev sahibi olamayacak durumdaki kişilerin de konut sahibi olabilmelerinin sağlanacağını kaydetti.

2019 yılı içinde 6 köyde altyapı hedeflerini tamamlayabildiklerini, belirten Baybars, Yenikent’te Kermiya Şehit çocuğu arsalarındaki altyapı problemlerin olduğunu, geçtiğimiz sene kanalizasyonla ilgili sorununu çözdüklerini bu sene de tekrardan ihaleye çıkarak geriye kalan yol, su, telefon alt yapılarını bitireceklerini söyledi. Baybars, böylece Güzelyurt’taki şehit çocuklarının yıllardır özlemini duydukları o bölgede tekrardan konut yapımına başlayabileceğini ifade etti.

Baybars, elektrik ve alt yapı sorunlarıyla ilgili “Türkmenköy, Dikmen, Erenköy, Mormenekşe, Atlılar, Aşağı Bostancı, Mutluyaka’daki birinci etap, Paşaköy, Gaziköy, buralardaki elektrik sorunlarını çözdüklerini ifade ederek, Dikmende ikinci etap yol stabilizesini yaptıklarını önümüzdeki hafta da; Kalkanlı, Bostancı, Serdarlı, Boğaziçi, Ötükent, Kuzucuk, Çayırova, Pamuklu ve Mehmetçik’teki altyapılarına başlayacaklarını kaydetti. Baybars, kırsal kesim altyapılarını tamamlama konusunda etkin çalıştıklarını ve kaynağı etkin kullanmaya çalıştıklarını da ifade etti.

Baybars, Sosyal Konut Projesiyle; sadece kırsal kesim alanında yaşayan gençlerin veya düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olması için değil, kentte yaşayan ve ev sahibi olamayacak durumdaki kişilerin de konut sahibi olabilmelerinin sağlanacağını kaydetti.

İlk etapta Mağusa Maraş bölgesinde sosyal konut projesini tamamladıklarını ve 3 etaptan oluşan projenin, önümüzdeki 2 hafta içinde tam tarihi belirleyip lansmanını yapacaklarını açıklayan Baybars, Sosyal Konut projesini topluma anlatmaya çalışacaklarını kaydetti. Baybars, “Çünkü orada bir kentsel dönüşüm başlattıklarını ve sadece orda eski sosyal konut gibi değil, yaşam alanlarına çeviriyoruz. Yeşil alanı, parkı, okulu, sağlık merkezi, ticari alanlarıyla kentsel dönüşüm yaratacağız” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu