Yerel Haberler

“Bu Zamana Kadar Neredeydiniz?”

Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Yasemin Öztürk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın halkın içinde olmadığını ve son dönemde kendini göstermeye başladığını ifade ederek, “bu zamana kadar neredeydiniz?” diye sordu.

TV Güneş ekranlarında yayınlanan “Kürsü” programına katılarak Hakan Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Yasemin Öztürk’ün gündeminde Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın son 5 yıllık çalışmaları vardı.

“KIBRIS MESELESİ HASSAS NOKTADA”

Hızlı bir şekilde seçim sürecine girdiklerinin altını çizerek konuşmasına başlayan Öztürk, gittikleri yerlerde büyük toplulukların olduğunu ve insanların coşkusunu gördüğünü kaydetti. Öztürk, Kıbrıs meselesinin en hassas noktada olduğuna dikkat çekerek, Cumhurbaşkanlığı seçiminin çok önemli olduğunu vurguladı.

“O KADAR BASİT DEĞİL DEMEK Kİ”

Öztürk, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs meselesini 3 ayda çözeceği vaadini verdiğini hatırlatarak, meseleyi 5 yılda çözemediğini vurguladı ve “ O kadar basit değil demek ki. Kıbrıs meselesi en hassas konumunda” ifadelerini kullandı. Bu noktadan sonra seçilecek Cumhurbaşkanının öneminin büyük olduğunu kaydeden Öztürk UBP Cumhurbaşkanı Ersin Tatar için, “Gittiğimiz bölgelerde sayın Tatara büyük ilgi var, heyecan var, kazanacağına inanıyorum. Ersin bey herkesle temasta, sıkmadığı el kalmadı, tüm KKTC’yi dolaşıyor, halkın içinde” dedi.

“ZARURİ OLMADIĞI SÜRECE AÇIKLAMA DAHİ YAPMADI”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanlığı sürecini değerlendiren Öztürk, “Sayın Akıncı’ya baktığınızda son 1 yılda nereye gitti?” sorusunu sordu ve “Zaruri olmadığı sürece açıklama dahi yapmadı” dedi. Öztürk sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Çok fazla çağrıdan sonra gelip meclise açıklama yaptı, o da gizli oturum oldu. Biz halk adına buradayız, bizi bilgilendirin diye çağrı yaptık, halka dahi açıklama yapmadı. Şimdi dolaşıyor festivalleri. Bundan bir yıl önce neredeydiniz? Şu anda bir takım açıklamalar yapıyor, bu zamana kadar neredeydiniz? Şu anda yaptığı açıklamalar doğru değil. Siyaseten son bir yıl nerede görünürsem kar diye mi düşünüyor? Halk bunları unutmaz.” Yaptığı çalışmalarla halkı doyurmadığının altını çizen Öztürk, Akıncı’nın hiçbir konuda halka bilgi vermediğini, hiç halkın içinde olmadığını vurguladı. Öztürk, Akıncı’nın televizyonlara dahi çıkmadığına dikkat çekerek, “Seçime 6 ay kala şu yanlış bu yanlış derseniz olmaz. Sayın Tatar hiç durmuyor. Bunun meyvesini toplayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“ŞU AN GÖRÜŞÜLMEYEN NEDİR?”

Öztürk federasyon ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. “50 yıldır görüşüldü, şu an görüşülmeyen nedir?” diye soran Öztürk sözlerini şu şekilde tamamladı; “Şimdiye kadar biz taviz verdik. Her masaya oturduğumuzda daha fazlasını verdik bir anlaşma olsun diye. Rum hiçbir şekilde anlaşmadığı gibi her oturduğunda bir şey koparttı. Biz federasyon dersek gerçekliği kalmaz. Biz diyoruz ki yine konuşalım 1 sene ama olmuyorsa başka modelleri konuşalım. Dik olmamız lazım, yeni şeyler talep etmemiz lazım. Siz bunu yapmazsanız biz de bunu yapmayız demeliyiz. Sözleşme 2 taraflı olur, bir taraf istemiyorsa bu olmaz. Bu durum bizi bir yere götürmez. Bu şekilde bir anlaşma olur ama bunun sonu iyi olmaz. İnsanlar artık federasyon istemiyor. Federasyon ne getirecek, ne götürecek, bu konuşulmuş değil. Bir cumhurbaşkanı 5 yıldır konuşuyor, anlaşma olacaksa bir 5 yıl daha konuşalım ancak istemeyen taraf Güney Kıbrıs. Bunların halka anlatılması lazım. Görüşmeler halka anlatılmadı. Halka sorun halk bilmiyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu