Yerel Haberler

Mültecilere üçer gün tutukluluk

28 deniz mili açığında alabora olmak üzere olan bir tekne içerisinde 12  mülteci Türkiye Deniz Kuvvetleri’ne ait Akdeniz Kalkanı Harekatı’na iştirak eden TCG Bozcaada korveti tarafından kurtarıldı.

12 mülteci önceki geceden beri Mağusa Limanı’na getirilip polise teslim edilmek istenirken fırtına ve dalgalı deniz nedeni ile geminin limana yaklaşması mümkün olmayıp,  mülteciler korvette sabahladı. Dün öğle saatlerinde limana yanaşan Bozcaada korvetindeki mülteciler polise teslim edildi.

Elde edilen bilgilere göre, alabora olmak üzere olan 11’i Suriyeli 1’i Lübnanlı tümü erkek mültecileri ilk olarak transit bir yük gemisi fark ederek telsiz üzerinden TCG Bozcaada korveti ile irtibata geçti.

Dün öğle saatlerinde ise Mağusa Limanı’nda polise teslim edilen mülteciler önce hastaneye götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi ardından ise ihraç işlemleri tamamlanıncaya dek “Suç işlemeye teşebbüs” suçlaması ile Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarılarak haklarında 3 gün tutukluluk süresi temin edildi. 

Mültecilerin mahkemede söyledikleri ise yaşanan insanlık dramını gözler önüne serdi. Mülteciler mahkemede yaşamak için ülkelerindeki savaştan kaçtıklarını Lübnan’da Güney Kıbrıs’a gitmek için bir tekneye bindiklerini ve teknenin arıza yapması üzerine gemi kaptanının bir Zodyak ile kendilerini terk edip kaçtığını anlattılar.

Denizde kaybolup 5 günden beri yaşam savaşı verdiklerini belirten mülteciler, “5 günden beri biz defalarca ölümle yüzleştik. Orada yaşadığımız hayat, hayat değildi. Yaşamak için kaçtık” dedi.

İHRAÇ İŞLEMLERİ İÇİN YAZIŞMALAR YAPILACAK

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru Löğmen Yücetürk mahkemede verdiği ifadesinde, 16 Ocak 2020 tarihinde, Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Bozcaada korveti tarafından KKTC’nin 28 deniz mili açığında transit yük gemisinden alınan bilgi ışığında içerisinde 12 mültecinin bir tekne içerisinde tespit edildiğini açıkladı.

Mültecilerin fırtınadan dolayı hayati tehlikeleri olduğu için kurtarıldığını belirten Yücetürk, mültecilerin polise teslim edildiğini açıkladı.

Yapılan soruşturmada mültecilerin 12 Ocak 2020’de ülkelerindeki savaştan kaçıp Kıbrıs’a gelmek için Lübnan’da Trablus Limanı’nda bir tekneye binip yola çıktıklarının tespit edildiğini aktaran Yücetürk, başlatılan soruşturma kapsamında mültecilerin kimliklerinin kontrolünün yapılacağını ve ihraç işlemleri için yazışmalar yapılması gerektiğini söyleyerek mültecilerin 3 gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu