Yerel Haberler

Gerekirse Ankara’ya gidip bu işi çözeceğiz

Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurtdışına dair harcamalarda 6 olan taksit imkânını 3’e çekip sınırlandırması, KKTC turizminde ciddi bir endişe yarattı.

Bu konuda yaşanan endişenin, kısa sürede sona ereceğin söyleyen Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, BRT’de yayınlanan “Burası Önemli” programına katılarak gazeteci Levent Kutay’ın konuğu oldu, konuyla ilgili son gelişmeleri aktardı.

“KKTC’NİN BİR AYRICALIĞI VAR; BİZ DE TL KULLANIYORUZ”

Üstel, KKTC’nin turizmdeki en büyük pazarının Türkiye olduğunu, Türkiye BDDK’nın aldığı karar nedeniyle “2 gündür ortalığın biraz çalkalandığını” ifade ederek, “KKTC’nin de yurtdışı destinasyonu olduğundan ötürü alınan karar bizi de kapsadı. Ama KKTC’nin bir ayrıcalığı var. KKTC de Anavatan Türkiye ile birlikte Türk Lirası kullanıyor” dedi.

“YAPILAN GİRİŞİMLERE SICAK BAKILIYOR”

Konuyla ilgili bir takım girişimler başlattıklarını ifade eden Üstel, “Bu girişimlere sıcak bakılıyor. Çünkü hedef, Türkiye’den başka ülkelere giden insanların iç piyasada tatil yapmalarını, paranın içeride kalmasını sağlamak” şeklinde konuştu.

“KARARI ALAN KURUL BUGÜN YENİDEN TOPLANIYOR”

Yaptıkları girişim neticesinde, Türkiye’de bu kararı alan kurulun bugün yeniden toplanacağını ifade eden Üstel, “İnanıyorum ki kuruldan çıkacak yeni karar, KKTC için farklı olacak. Biz bu durumu siyasi yetkililerimizle de ilettik. Özellikle Maliye Bakanlığı’nın bir girişimi var. İnanıyorum ki kuruldan iyi bir netice çıkacak” ifadelerini kullandı.

“KURULDAN OLUMLU YANIT ÇIKMAZSA, GEREKİRSE ANKARA’YA GİDİP BU İŞİ ÇÖZECEĞİZ”

Üstel, “Eğer bugün olumlu bir sonuç çıkmazsa, bu girişimlere devam edeceğiz. Gerekirse Ankara ziyareti yapıp bu işi çözeceğiz” dedi.

“YAPILAN GİRİŞİMLER OLUMLU DÖNÜŞLER ALDI, 6 TAKSİT İMKANINI GERİ VERECEKLER”

Şuana kadar yapılan girişimlerin olumlu dönüşler aldığını ifade eden Üstel, “6 taksit imkanını geri vereceklerini söylediler. Ben inanıyorum ki bu karar KKTC için düzeltilecektir” şeklinde konuştu.

Türkiye’den KKTC’ye gelen turist sayısındaki düşüşü durdurduklarını söyleyen Üstel, “Hedefimiz bu sayıyı arttırmak. Fakat bu karar bizi engelliyor” dedi.

AYİA NAPA MESELESİ…

Güney Kıbrıs’ta Temmuz ayında 12 İsraillinin toplu tecavüzüne uğradığını söyleyen 19 yaşındaki İngiltere vatandaşı kadının daha sonra şikayetini geri çekmesinin ardından Kıbrıs mahkemesinin kadını “toplumu yanıltmaktan” suçlu bulması ve bu durumun İngiltere’de #boycottcyprus şeklinde protesto edilmesi konusunda da konuşan Üstel, alınan kararlardan söz etti.

“SOSYAL MEDYADA VE GAZETELERDE REKLAM BAŞLATTIK”

“Biz Kuzey Kıbrıssız” diyen Üstel, “Kötü bir propaganda başladı çünkü Güney’de bir mağduriyet yaşandı ve Rum mahkemesi bu mağduriyeti İngiliz ailenin aleyhine kullandı” dedi.

Yapılan kara propagandanın, İngiltere’nin her yerinde hissedildiğini belirten Üstel, “Kuzey ve Güney Kıbrıs’ın farklı olduğunu bazı kesimler bilmiyor. Bizim bundan etkilenmememiz için gerek sosyal medyada gerekse de gazetelerdeki köşe yazarlarıyla bu konuda bir reklam kampanyası başlattık” şeklinde konuştu.

“BUNLARIN BİZİ ARTIYA ÇEKECEĞİNE İNANIYORUZ”

“KKTC farklıdır, KKTC güvenilir bir bölgedir, KKTC’ye Ercan Havalimanından ulaşılır. Türkiye üzerinden ulaşılır gibi bunları anlatan dijital bir reklam kampanyasına giriştik” diyen Üstel, “Bunların bizi artıya çekeceğine inanıyoruz. Biz KKTC olarak önlem aldık. İngiltere’deki ofisimiz de çalışmalarını yapıyor. KKTC buradan yararlı çıkacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu