Yerel Haberler

Emirname 6 ay süreyle yeniden yürürlükte

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Özersay, İmar Planı’nın beklemeye alındığını belirterek Emirname’nin ise 6 ay süreyle yürürlüğe girdiğini söyledi.

Bugün saat 14.00’da, tartışmalı İmar Planı gündemiyle toplanan Bakanlar Kurulu, 5 saate yakın bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası basın karşısına çıkan Bakanlar Kurulu Sözcüsü Kudret Özersay, “Hükümetin 2 ortağı arasında, İmar Planı’nın yürürlüğe girmesiyle ilgili görüş ayrılığı söz konusuydu” diyerek, bu konuda hukuki boşluk oluşmaması adına geçici bir çıkış yolu ürettiklerini ifade etti.

Alınan karara göre, 2019’un son gününe kadar yürürlükte bulunan emirname, yeniden yayımlanıyor.

Özersay, “Emirname sadece 6 ay için yeniden yayınlanarak yürürlüğe konuluyor. Önümüzdeki 6 ay içinde İmar Planıyla ilgili başka görüş ya da değişiklik önerisi olursa, bunların da dikkate alınıp karara bağlanması için çalışma yapılacak” dedi.

Özersay, “Eğer 6 aydan önce bu çalışma tamamlanırsa, emirname yürürlükten kalkar. İmar Planı 6 ay içinde de yürürlüğe girebilir. Eğer sonuç alınmazsa, emirname 6 ayın sonunda yürürlükten kalkacak. 15 Temmuz 2020 tarihine kadar İmar Planı tamamlanmazsa, emirname de ortadan kalkacak” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu