Yerel Haberler

“Kıbrıs’ta Kıbrıslı Olmak”

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Akın Önder yazdı…

Adamızın bir ucundan diğer ucu olan karpaza 2 saatte gidebilirsiniz. Ben yapıyorum ara sıra size de tavsiye ederim. Geçtiğim köylerin içini dolaşır, eski isimleri ne imiş diye Google babaya sorarım. Bazen yerel lokantalarda yemek yer eğer Magosa tarafındaysam adam kahvesi diğer taraflarda isem sade kahvemi içmeden kalkmam. İnsanlarla sohbet eder günlük atışmalarını takip ederim.

Bu yaptıklarım benim toplumsal duyarlılığımı göstermez aksine içinde hep beraber yaşadığımız toplumun damarlarında neler dolaştığını anlama gayretleridir.

Düşünün sizi terk ettiğine inandığınız imparatorluk bakiyesisiniz ve diliniz dininiz bir olmayan hem Rum hep İngiliz toplumu ile yaşamak zorundasınız. Ailenizi, geleneklerinizi korumak ve aynı zamanda da geçinmek zorundasınız. Ne yapardınız? Tabi ki bu aslını hiç bozmamış asil topluluk gibi yıllarca yokluk ve baskı altında var olma mücadelesi sürdürdünüz. Çoğu toplum bunu başaramaz asimile olur gider ama bu toplum bunu başardı. Dilini, dinini ve yaşam tarzını korudu, yüzlerce şehit verdi bu günlere geldi.

Geldiği günlerde hata yapmadı mı yaptı, içimizde olan Akdenizliliğin verdiği rahatlığı, vurdumduymazlığı, tatlı su kurnazlığını her daim yaşadı, ama kim yapmaz ki. Biz Japon veya Alman değiliz İngiliz gibi plancı Japon ve Alman gibi disiplinli değiliz, Akdenizliyiz ve Türk’üz. Sonradan kazandığımız bazı beceriler ile kabullendiğimiz önceki şaman yaşam tarzımızı birleştirmiş bir toplumuz.

Arkadaşlar birbirimizi anlamamız lazım bu topraklar kolay kazanılmadı, hepimiz emanetçiyiz yarınlara taşımak bizim elimizde, empati yapabilmek adına yazdığım bu yazıda inandığım tek şey aynı yolun yolcusu olduğumuzdur.

Son söz: Yaşat ki yaşayasın.

Dip not: Yeni Kıbrıslı tanımını sizlere tanıtmak istiyorum tarif şöyle: Bu topraklara gelmiş veya doğmuş bu toprakların değerlerine saygılı olan, yatırımını buralara yapmış, geleceğini buralara bağlamış, çocuklarının geleceğini bu topraklarda gören, cenazesini bu topraklara defneden ve toplumun kalkınması için mücadele eden her bireye biz ‘YENİ KIBRISLI’ diyoruz. Bunun milliyeti yok önemli olan yaşadığımız toplumun geleceği ve refahıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu