Yerel Haberler

Amacımız, kendi ayaklarımız üzerinde durmak

Genel Kurul’da ilk olarak Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi gündeminde bulunan, Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi ele alındı.

Başbakan Ersin Tatar, uzun zamandır bilançoların güncellendirilmesi için Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışma olduğunu anlattı.

Çalışmanın kapsamlı olduğuna işaret ederek, dövizin bu kadar değişken olduğu bir ülkede bu tür çalışmaların yapılmasının önemine dikkat çeken Tatar, çalışmanın bazı vergi borçlarıyla ilgili bir takım düzenlemeler de içereceğini kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar, ekonomi yönetimi ve siyasetin iç içe olduğuna işaret ederek, dünyada yaşanan gelişmelerden ötürü petrol fiyatları ve dolarda bir takım artışlar olduğunu kaydetti.

Mali gelirlerde beklenenin üstünde tahsilat yapıldığını ifade eden Tatar, Türkiye ile ekonomik protokolün Ocak ayında imzalanmasını beklediğini söyledi. Tatar, bunun tam olarak ne zaman olacağını bilemediğini belirtti.

Ekonominin büyümesi ve refahın artmasının en büyük hedefleri olduğunu belirten Tatar, ülkenin bütçe açığı rakamları ve gelirleri hakkında bilgi verdi.

Tatar, “Amacımız kendi gelirlerimizle, kendi ayaklarımız üzerinde durmak. Ancak halen o noktada değiliz. İç borçlanma kabiliyetimiz yok” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu