Yerel Haberler

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Bütçesi onaylandı

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasrısı’nda öngörülen 87 milyon 987 bin 600 TL’lik bütçesi, Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu bugün son olarak 75 milyon 404 bin 400 TL’lik Turizm ve Çevre Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı.  

Meclis’te 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmeleri yarın tamamlanacak.

ARIKLI

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bütçesi üzerine YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı söz aldı.

Arıklı, bütçe görüşmesinde Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın ilk konuşmayı yapmasının teamüllere aykırı olduğunu söyledi, “Sayın Bakan böyle yaptığı için üzgünüm. Yaptığınız bir buçuk saatlik konuşma kayıp. Sorulara ve eleştirilere yeniden cevap vermelisiniz” dedi.

Arıklı, bakanlığın icraatlarında 38 tane “yapılacak” ifadesi olduğunu belirterek, projelerin ne aşamada olduğunu sordu.

Bakanlığın bütçesini değerlendiren ve azaltılan kalemleri eleştiren Erhan Arıklı, “Bakanlıkta çok iyi bir kadro var. Bu anlayışla kadroyu doğru dürüst çalıştıracağınızı düşünüyorum. Kaygılarım var” dedi.

Arıklı, bakanlık bünyesinden alınan kurumlara değinerek, Kalkınma Bankası’nın Dışişleri Bakanlığı’nda ne işi olduğunu sordu, bakanlık ve Taçoy için “Kanadı kırık kuş” benzetmesi yaptı.

Yasalarla ilgili konuşan Arıklı, geçtiğimiz yılki bütçe konuşmalarından bu yana yasalar konusunda ilerleme sağlanmadığını dile getirdi. 

Arıklı, Kıb-Tek özelleştirilmeli mi özerkleştirilmeli tartışmaları yapıldığını ancak kurumun çoktan özelleştiğini savundu. Arıklı, “Kurumda çok ciddi şaibeler var. İhalelerde şaibeler var, birçok olaylar var. Çizme ihalesi ise tam bir komedi. Kurum bu şekilde battı. Bunu sormuyorlar. İşçiler 15 bin TL alıyormuş. Alsın, bu umurumda değil. Yukardaki vurgunu konuşmuyoruz. Rant, vurgun çevresi bu işçileri kullanıyor. Kıb-Tek’in vurgun yemesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Jeneratör alımı konusuna değinen, bu işin tam bir rant işi olduğunu savunan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, “Bugünden başlayarak ülkeye kablo ile elektrik getirilmesi konusunda adım atılmalı” şeklinde konuştu.

Kıb-Tek’in çeşitli bankalardan yüksek oranda borçlandırıldığını, kurumun iyi yönetilmediğini savunan Arıklı, “Bizim işimiz El-Sen değil, bizim işimiz bu vurgunun önüne geçmek” dedi.

Arıklı, temiz enerji için güneş enerjisinin düşünülerek, jeneratör konusunun yeninden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, sabah yaptığı konuşmasında söylemesi gereken her şeyi söylediğini belirterek, göreve geldikten sonra geçirilen yasa ve tüzükler hakkında bilgiler verdi.

Elektrikle Mart ayına kadar zam yapılmayacağını önceden söylediklerini anımsatan Taçoy, sabahki konuşmasında da yer alan ekonomide atılmasını hedefledikleri adımları yineledi.

Konuşmaların ardından Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bütçesi  oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclis’te daha sonra Turizm ve Çevre Bakanlığı bütçesi görüşülmeye başlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu