Yerel Haberler

Taçoy: 4 katrilyon küplük doğalgaz rezervi var

Taçoy, Doğu Akdeniz bölgesinde 4 katrilyon feet (fit) küplük doğalgaz rezervi saptandığını söyledi.

ULAŞILMAMIŞ REZERV MİKTARI

Şimdiye kadar Doğu Akdeniz’de 107 trilyon feet küplük rezerve ulaşıldığını açıklayan Enerji Bakanı Hasan Taçoy, “Bu da şu demektir, ortada keşfedilmemiş, ulaşılmamış 3.9 katrilyon feet küplük bir rezerv var.” dedi.

“TÜRKİYE OLMAZSA AKDENİZ HAVZASI YUNAN GÖLÜNE DÖNECEK”

Doğu Akdeniz bölgesinin öneminin giderek arttığına dikkat çeken Taçoy, “Birçok ülke bölgede konuşlanmaya çalışmaktadır. Türkiye’nin bölgede denge unsuru olması kaçınılmaz bir gerçekliktir. Türkiye, bölgede denge unsuru olmazsa, bu güneydoğu Akdeniz havzası bir Elen (Yunan) gölüne dönecektir” dedi.

“TÜRKİYE BÖLGEDE MUTLAKA OLMALI”

Kıbrıs Rum tarafının doğu Akdeniz için yaptığı anlaşmalara da dikkat çeken Taçoy, “Rumların, İsrail’le Yunanistan ile yapmış olduğu anlaşmalar, bunu cazibe olarak gören Fransa ve İtalya’nın Kıbrıs adasına gerek askeri olarak gerekse ekonomik varlıklara sahip çıkmak için gelmeleri olayı çok daha farklı noktalara götürecektir ve ortamı gerecektir” diye konuştu.

Türkiye’nin bölgedeki varlığının denge unsuru olduğuna da işaret eden Taçoy, “Doğalgaz rezervlerinin korunması ve ortaya çıkması için Türkiye’nin bölgedeki varlığının mutlaka olması gerektiğine” vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu