Yerel Haberler

Ataoğlu’ndan Atakan’a sorular

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, yaklaşık 2 yıldır görevde olan Bakan Atakan’ı acemi görmediğini, Atakan’ın geçmiş hükümette de aynı görevde olduğunu ve var olan sıkıntıların bu dönemde  de devam ettiğini kaydetti. 

umhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, 254 Milyon 622 bin 900 TL’lik Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşülüyor.


Bakanlık bütçesi ele alınırken, “ulaşımın temel unsuru” olan yollar konusuna değinen Ataoğlu, tüm yollar ve aydınlatma sisteminden sorumlu bakanlık olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın 1975’ten bu yana trafikte hayatını kaybedenlerin sayısından haberi olup olmadığını sordu. 


“TRAFİKTE 1975’TEN BU YANA 1963 KİŞİ ÖLDÜ, YILDA ORTALAMA 33 KİŞİ KAZADA HAYATINI KAYBETTİ”


Trafiğe kurban vermeyen hanenin neredeyse kalmadığını söyleyen Ataoğlu, 1975’ten bu yana 1963 kişi öldüğünü, her yıl ortalama 33 kişinin trafik kazasında hayatını kaybettiğini kaydetti. 


Ataoğlu, durum böyleyken bakanlığın bütçesinin azaltılmasını eleştirdi. 
Ataoğlu, bakanın yapılması gereken projelerle ilgili “para bulamadığından şikayet etiğini” söyleyerek, bunun halkı ilgilendirmediğini, paranın bulunması ve gereken projelerin uygulamaya konması gerektiğini belirtti. Ataoğlu, “Siz çare bulmaya mı, şikayet etmeye mi geldiniz” diye sordu.


4G, 5G, adakart konularında son durumun ne olduğunu soran Ataoğlu, Ercan Havalimanı’nın ne zaman tamamlanacağını, Telekomünikasyon Dairesi’nin durumunu, özelleştirilip özelleştirilmeyeceğini sordu. 


Yolların ışıklandırması, mühendislik sorunları, uçak bileti fiyatları gibi konularda bakan Atakan’a sorular yönelten Ataoğlu, sorunların çözümüne yönelik ne yapılacağını da sorularına ekledi.


Ataoğlu, Gazimağusa Limanı’nın turizm limanına dönüştürülmesi projesinin ne zaman başlayıp sona erdirileceğini, bu proje uygulanırsa kentin durumunun ne olacağını sordu.  
Ataoğlu, Bakanlar Kurulu devam ederken bazı konuşmaların bir bakan tarafından basına yansıtıldığını söyleyerek, eleştirilerde bulundu. 


Girne Yat Limanı ile Gazimağusa Limanı’na ilişkin Turizm Bakanlığı döneminde hazırlanan projeler ve yapılan ihalelere değinen Ataoğlu, bazı ihalelerin belli noktalara takıldığını ve ileri götürülemediğini söyledi. 


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı gelirlerinin başka yere gitmesinin doğru olmadığını söyleyen Ataoğlu, buna yönelik bir proje yapılabileceğini belirtti. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu