Yerel Haberler

Berlin görüşmesi hakkında bilgilendirdi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 25 Kasım Berlin görüşmesi ve sonuçları hakkındaki bilgilendirme ve değerlendirme toplantıları kapsamında Cumhuriyet Meclisi’nde yer almayan siyasi partilerin başkan ve yetkilileri ile de bir araya geldi.

Yapılan açıklmaya göre; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın siyasi partiler, belediye başkanları, muhtarlar ve sivil toplum örgütleri ile 4 Aralık’ta başlayan bilgilendirme ve değerlendirme toplantıları 7 Aralık’a kadar devam edecek. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, Meclis dışındaki siyasi partilerin yetkililerine Berlin sürecini izah ederek BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açıklaması ile ilgili değerlendirmelerini aktararak görüşleri aldı. 

Cumhurbaşkanlığındaki bilgilendirme toplantısında, Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, (BKP) Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) Genel Sekreteri Mehmet Birinci, Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Genel Başkanı Buray Büsküvütçü, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu’nun yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Özel Temsilcisi Erhan Erçin ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu da yer aldı. 

25 Kasım Berlin görüşmesi ve sonuçları hakkında bilgilendirme ve değerlendirme toplantıları 4 Aralık Çarşamba günü saat 16.00’da Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerle başlamıştı. Cumhurbaşkanı Akıncı, bu sabah Belediye Başkanları ile bir araya gelmişti. 6 Aralık Cuma sabahı Sivil Toplum Örgütleri ile yapılacak toplantının ardından Cumhurbaşkanı Akıncı, 7 Aralık Cumartesi günü saat 10.00’da da muhtarları bilgilendirecek.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önümüzdeki süreçte siyasi kurumların yanı sıra yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve yurttaşların bilgili olarak devrede olmasının ve kendi geleceklerine sahip çıkmalarının hayati bir konu olduğuna inandığını belirtmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu